Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen ABD Ekonomisinde Resesyon Görmediğini Söyledi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonominin resesyona girdiğine dair söylemlerin karşısında durdu. Detaylar haberde...
Yellen ABD Ekonomisinde Resesyon Görmediğini Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün ABD’de ikinci çeyrek için gayri safi yurt içi hasıla rakamları açıklandı. İkinci çeyrekte ön tahminlere göre yüzde 0,9 oranında daralma gerçekleşti.  ABD ekonomisi üst üste iki çeyrekte daralma kaydetti ve teknik olarak resesyona girdi.

Bu gelişme sonrası ABD Hazine Bakanı Janet Yellen açıklamalarda bulundu. Yellen ekonominin resesyona girdiğini düşünmediğini söyledi. ABD ekonomisinin bir yavaşlama gördüğünü ancak şu anda bir durgunluk içinde olmadığını ifade etti.

Büyümede önemli bir yavaşlama gördüklerini aktaran Yellen, gerçek bir durgunluğun ekonominin geniş tabanlı bir zayıflaması olduğunu ve şu anda görülenin bu olmadığını belirtti.

Yellen, ülkenin şu anda istihdam yaratma, güçlü hane halkı finansmanı, tüketici harcamalarında artış ve iş dünyasında büyüme gördüğünü söyledi.

Yellen gıda ve enerji maliyetlerinin ve tedarik zinciri darboğazlarının fiyatları artırmadaki önemli katkılarını vurgularken, “İşgücü piyasası son derece sıkı ve bir miktar enflasyonist baskının kaynağı olabilir” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

GSYİH verisi, ABD’nin resesyona girip girmediği konusundaki tartışmaları alevlendirdi. Üst üste iki çeyrek ekonomik daralma, geniş bir teknik resesyon tanımına uysa da, Beyaz Saray istihdam artışı ve yatırımları gerekçe göstererek bu iddiaları kabul etmedi.

Enflasyonun düşürülmesinin yönetim için en önemli öncelik olduğunu yineleyen Hazine Bakanı, tüketici fiyatlarının önümüzdeki günlerde düşmesinin muhtemel olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.