Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de ÜFE Şubat Ayında Düşüş Gösterdi

Bugün açıklanan verilere göre ABD'de üretici fiyat enflasyonu, Şubat ayında piyasa beklentisinin altında kaldı.
ABD’de ÜFE Şubat Ayında Düşüş Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics), Şubat ayı üretici fiyat endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. Dün yayımlanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin ardından, gözler üretici enflasyonuna çevrilmişti.

Yayımlanan verilere göre ABD’de ÜFE, 2023’ün Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,6 oranında artış gösterdi.

Üretici enflasyonu Ocak’ta yıllık bazda yüzde 6, aylık yüzde 0,7 oranında artış göstermişti. Şubat ayı için piyasanın beklentisi yıllık yüzde 5,4, aylık yüzde 0,3 oranında artış olmasıydı.

Dün açıklanan rakamlara göre tüketici enflasyonu yıllık yüzde 6, aylık yüzde 0,4 artış göstererek piyasanın tahmin ettiği şekilde geldi.

Gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek üretici fiyatlarında bir önceki aya göre değişim olmadı. 2022’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise yüzde 4,4 oranında artış gösterdi. Piyasanın beklentisi aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 5,2 oranında artış göstermesiydi.

GCM Yatırım Banner

Gıda grubunda ÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,2, enerji yüzde 0,2, ticaret yüzde 0,8 oranında geriledi.

ABD’den gelen verilerin beklentilerin altında kalması ekonominin ve enflasyonun soğuduğunu işaret ederken, ABD Merkez Bankası’nın (FED), faiz artırımı konusunda ara vereceği veya frene basacağı anlamına geliyor.

Gelecek hafta kritik faiz kararı açıklanacak. FED beklentileri ekonomik verilerden bağımsız olarak, Silikon Vadisi Bankası’nın batması ve devamında sektöre dair endişelerin artmasıyla değişti.

Ekonomistlerin görüşleri herhangi bir değişiklik yapılmayacağı, 25 baz puan artırılacağı ve hatta indirileceği yönünde çeşitleniyor. Ancak daha önce yüksek olasılıkla yer alan 50 baz puanlık artış beklentisi ortadan kalkmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.