Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Resesyon Riski Artıyor mu? Araştırma Paylaşıldı

ABD’de yüksek enflasyon ve faiz artırımları ile 2022 geride kalırken, son araştırma resesyon riskinin arttığına işaret ediyor.
ABD’de Resesyon Riski Artıyor mu? Araştırma Paylaşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

St. Louis Federal Rezerv Bankası raporunda yer alan yeni araştırmaya göre ABD’nin 50 eyaletinin yarısından fazlası, ekonomik faaliyetlerin yavaşladığına dair işaretler sergiliyor ve sıklıkla bir durgunluğun kapıda olduğunu gösteren önemli bir süreçten geçiyor.

Rapor, San Francisco Fed’in hafta başında yayınladığı ve ABD ekonomisinin önümüzdeki aylarda bir noktada resesyona girebileceği yönündeki artan beklentiyi de ortaya koyan bir başka raporunun ardından geldi.

Faaliyetler Yavaşlıyor

St. Louis Fed raporunda, 26 eyaletin sınırları içinde faaliyette düşüş olması durumunda, bunun ülkenin bir bütün olarak resesyona gireceğinin kanıtı olacağına yer verildi. Banka tek tek eyaletlerin performansını izleyen Philadelphia Fed verileriyle ölçüldüğü üzere, 27 eyaletin Ekim ayında azalan faaliyet gösterdiğini söyledi.

Bu, diğer bazı durgunlukların önünde görülen rakamların gerisinde kalırken, bir düşüşe işaret etmek için yeterli. Yazarlar, örneğin 2020 baharında görülen kısa ve keskin durgunluk öncesinde 35 eyaletin düşüş yaşadığını kaydetti.

Makalenin yazarları, işsizlik oranının dibe vurduğunu ve son derece güvenilir bir modelle durgunluk öncesinde yükselmeye başladığını söylediler. Ekonominin resesyona girme ihtimaline ilişkin endişeler, FED’in enflasyon üzerindeki güçlü adımları tarafından yönlendirildi.

GCM Yatırım Banner

Pek çok eleştirmen , merkez bankasının enflasyona çok fazla odaklandığını ve Amerikalıları istihdam etmeye yetmediğini iddia ediyor. Merkez bankası yetkilileri, fiyat istikrarına geri dönülmediği takdirde ekonominin tam potansiyelini gerçekleştirmekte zorlanacağına karşı çıkıyor.

FED Başkanı Jerome Powell, bu ayın başlarındaki en son Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, büyümenin pozitif kalacağı beklentisi göz önüne alındığında, FED’in mevcut görünümünü bir durgunluk tahmini olarak görmediğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın