Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Özel Sektör İstihdamı Mayıs’ta Tahminleri Karşılamadı

ADP tarafından açıklanan Mayıs ayı raporunda, özel sektör istihdamı beklentilerin altında kaldı. Detaylar şöyle...
ABD’de Özel Sektör İstihdamı Mayıs’ta Tahminleri Karşılamadı
HABER GİRİŞ

ADP tarafından iş gücü piyasasındaki durgunluğun devam ettiğini gösteren rapora göre, Mayıs ayında özel sektörde istihdam artışı beklenenden daha fazla yavaşladı.

Raporda, şirketlerin Mayıs ayında 152.000 iş eklediği belirtildi. Bu rakam, Nisan ayında aşağı yönlü revize edilen 188.000’den ve Dow Jones’un tahmini olan 175.000’in oldukça altında kaldı. Bu, Ocak ayından bu yana kaydedilen en düşük aylık artış oldu.

İstihdam yaratmadaki bu yavaşlamaya ek olarak, yıllık ücret artışları da son üç aydır olduğu gibi yüzde 5 oranında sabit kaldı.

ADP’nin baş ekonomisti Nela Richardson, “İş kazanımları ve maaş artışı yılın ikinci yarısına doğru yavaşlıyor. İş gücü piyasası sağlam, ancak hem üreticiler hem de tüketicilere bağlı dikkate değer zayıflıklar gözlemliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yeni işe alımların neredeyse tamamı hizmet sektöründe gerçekleşirkemn, mal üreticileri ise net olarak yalnızca 3.000 yeni iş ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri sektörlerinde 55.000 yeni iş yaratılırken, eğitim ve sağlık hizmetlerinde 46.000, inşaat sektöründe ise 32.000 yeni istihdam sağlandı. Diğer hizmetler kategorisinde 21.000 kişi eklenirken, son yıllarda istihdamın öncüsü olan eğlence ve konaklama sektörü sadece 12.000 kişilik bir artış gördü.

ADP raporu, bu hafta Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam raporundan iki gün önce yayımlandı. ADP raporu bazen tarım dışı istihdamın bir önizlemesi niteliğinde olabilir, ancak iki veri seti arasında önemli farklılıklar da olabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.