Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İmalat Sektörü Aralık’ta Toparlanma Kaydetti

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM), ABD'de imalat sektörüne ilişkin son verileri paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
ABD’de İmalat Sektörü Aralık’ta Toparlanma Kaydetti
HABER GİRİŞ

ABD imalat sanayii Aralık ayında daha da daraldı, ancak üretimdeki ılımlı toparlanma ve fabrika istihdamındaki iyileşme nedeniyle düşüş hızı yavaşladı.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM), imalat PMI’ının üst üste iki ay boyunca 46,7’de değişmeden kaldıktan sonra geçen ay 47,4’e yükseldiğini bildirdi. PMI art arda 14. ay 50’nin altında kaldı ve bu da imalat sektöründe daralmaya işaret ediyor.

Daralma, Ağustos 2000’den Ocak 2002’ye kadar olan dönemden bu yana görülen en uzun süreyi temsil ediyor. Ekonomistler endeksin 47,1’e yükseleceğini tahmin ediyorlardı. ISM’ye göre PMI’ın belirli bir süre boyunca 48,7’nin altında okunması genel olarak ekonominin daralmasına işaret ediyor.

Veriler, ekonominin yüzde 10,3’ünü oluşturan imalat sektörünün ağır ağır ilerlediğini gösteriyor. Uzun ömürlü mamul siparişleri Kasım ayında yıllık bazda güçlü bir artış gösterdi. Fabrika üretimi zayıf olmasına rağmen son aylarda düşüşün boyutu azaldı.

ISM anketinin ileriye dönük yeni siparişler alt endeksi Kasım ayındaki 48,3 seviyesinden geçen ay 47,1’e düştü. Fabrikalardaki üretim toparlandı ve alt endeks Kasım ayında 48,5’ten 50,3’e geldi. Anketin tedarikçi teslimatlarına ilişkin ölçüsü önceki aya göre 46,2’den 47,0’a yükseldi. 50’nin altındaki bir okuma, teslimatların daha hızlı olduğunu gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

ABD’de geçen ay açıklanan rapora göre ekonomi 2023’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 oranında büyüme kaydetti. Bu FED’in sıkı faiz politikasına rağmen ekonominin güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın