Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Enflasyonu Daha da Tırmandıracak Gerilim

ABD’de demir yolu taşımacılığının durmasına sebep olacak işçi grevinin başlaması, ekonomide yıkıcı bir etkiye ve enflasyona yol açacak.
ABD’de Enflasyonu Daha da Tırmandıracak Gerilim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de demir yolu işçileri ile sendikaların arasında anlaşma sağlanması için gerekli olan süre dolmak üzere. 16 Eylül’e kadar görüşmelerden bir anlaşma çıkmaması halinde demir yolu işçilerinin greve gitmesi bekleniyor. Böyle bir durumun olması ABD kargo gönderilerinin yüzde 30’unun durması anlamına gelecek.

Bunun da gıda ve yakıt tedarikini aksatacağı ve beraberinde enflasyonu daha da yükselteceği belirtildi. Söz konusu adımın ABD ekonomisine günde yaklaşık 2 milyar dolara mal olacak ulaşım sorunlarına yol açacağı aktarıldı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, demir yolu şirketlerinin hizmet vermeyi durdurması halinde, kamyonculardan ve hava nakliyecilerinden yardım isteyeceklerini, bunun yanında acil durum yetkililerine başvurmayı düşündüklerini dile getirdi.

Beyaz Saray hükümetinin hangi tedarik zincirlerinin ve emtiaların en yüksek risk altında olduğunu değerlendirmek için toplantılar yaptığını açıkladı. Başka bir yetkili ise kapanmanın kabul edilemez olduğunu, bunun işçilere, ailelere ve tüm işletmelere zarar vereceğini söyledi.

ABD’de Enflasyon Beklentilerden Fazla Geldi

ABD’de demir yolu işçilerinin sözleşme görüşmelerinde anlaşamaması üzerine, bir grev yapacağı konuşulmaya başlanmıştı. Beyaz Saray olası bir grevi engellemek için harekete geçti.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı Joe Biden, şirketler ile işçiler arasında ortak bir yol bulunması amacıyla Başkanlık Acil Durum Kurulu’nun oluşturulması için bir kararname imzalamıştı. Böylelikle grevler en azından bir süreliğine ertelenmişti.

Kurulun amacı 30 gün içinde tarafları ikna etmekti. Ancak bu sürenin dolmasına sadece iki gün kala henüz bir anlaşma çıkmaması üzerine tehlike çanları çalmaya başladı.

ABD’de Demokrat Partili Kongre Üyesi Steny Hoyer, işçilerin çalışmayı bırakmasının ekonomi üzerinde yıkıcı etki yaratacağını söyledi.

Bu arada dün açıklanan verilere göre Amerikan enflasyonu, Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 8,3 oldu. Yüzde 8,1 olan beklentinin üzerinde gelen enflasyon ekonomiye dair var olan endişelerin daha da artmasına yol açtı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.