Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Aralık Ayı Tüketici Fiyatları Aşağı Yönlü Revize Edildi

ABD hükümeti tarafından yapılan son revizeye göre tüketici fiyatları Aralık’ta, daha önce bildirilenden daha yavaş artış kaydetti. Detaylar şöyle...
ABD’de Aralık Ayı Tüketici Fiyatları Aşağı Yönlü Revize Edildi
HABER GİRİŞ

ABD hükümeti tarafından yapılan son revizyona göre tüketicilerin piyasada ödediği fiyatlar ilk başta bildirilenden daha yavaş bir hızda arttı. Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu, tüketici fiyat endeksindeki revizyonların, ölçülen geniş mal ve hizmet sepetinin ayda yüzde 0,2 arttığını gösterdiğini belirtti. Bu rakam geçen ay yüzde 0,3 olarak açıklanmıştı.

Değişiklik, 2023 sona erdiğinde enflasyonun yavaşladığının doğrulanmasına yardımcı oldu ve Federal Rezerv’e bu yılın sonlarında faiz oranlarını düşürmeye başlaması için daha fazla alan sağladı.

2022′de enflasyonun beklenenden fazla arttığına dair göstergeler Hazine getirilerinin yükselmesine neden oldu ve yatırımcıların FED’in para politikasını daha kısıtlayıcı tutabileceği yönündeki endişelerini artırdı.

Gıda ve enerji hariç, çekirdek TÜFE, ilk raporda olduğu gibi ay için yüzde 0,3 artış kaydetti. FED politika yapıcıları, enflasyondaki uzun vadeli hareketlere ilişkin daha iyi bir gösterge sağladıkları için temel önlemlere daha fazla odaklanıyor.

Dördüncü çeyreğe ilişkin TÜFE enflasyon okumaları, FED’in yüzde 2’lik enflasyon hedefi için takip ettiği enflasyon ölçümleri olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksleri üzerinde etkili olacak.

GCM Yatırım Banner

Finansal piyasalar FED’in yılın ilk yarısında faiz indirimine başlayacağını öngörüyor. FED Mart 2022’den bu yana politika faizini 525 baz puan artırarak mevcut yüzde 5,25-5,50 aralığına taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın