Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Uyguladığı Yaptırımların Bedelini mi Ödüyor?

Ekonomistler, ABD’deki enflasyon oranlarını ve Çin’e karşı uygulanan yaptırımların sonuçlarını değerlendirdi. İşte detaylar,
ABD Uyguladığı Yaptırımların Bedelini mi Ödüyor?
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki gerilimler, son günlerde tırmanmaya devam ediyor. CNBC’nin haberine göre ABD ve Çin arasındaki tansiyon, ABD Başkanı Joe Biden’ın enflasyonu kontrol etme gayretlerini olumsuz etkiliyor. Birçok ekonomist, Çin’e karşı uygulanan yaptırımların, hem ABD’de hem de küresel çapta istikrarsızlığa neden olduğunu düşünüyor.

Columbia Üniversitesi profesörü ve Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Başkanı Jeffrey D. Sachs, Biden yönetiminin, eski Başkan Donald Trump döneminden kalan Çin’e yönelik tarifelere devam etmemesi gerektiğini dile getirdi.

Sachs, Biden’ın Çin karşıtı tutuma devam ettiğini, hatta Trump’a göre daha da katı olduğunu belirtti. Bu durumun ABD dahil birçok ülke için tehlike arz ettiğini ve enflasyonu olumsuz etkilediğini aktardı.

Dün, ABD Başkanı Biden, 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu düşürmek için adım atarak Enflasyonu Düşürme Yasası’nı imzalamıştı. Yasanın, ailelerin maliyetlerini düşürme, iklim kriziyle mücadele etme ve bütçe açığını azaltma gibi konuları içerdiği belirtildi.

Yasanın içeriğinde dikkat çeken detay, büyük şirketlerden en az yüzde 15 kurumlar vergisi alınması kararı oldu.

GCM Yatırım Banner

CNBC’nin haberine göre birçok ekonomist, yeni yasanın enflasyonu sınırlayacağına dair şüphe duyuyor.

Sachs, yasanın doğru bir hamle olmadığını belirterek “Önümüzdeki birkaç yıl boyunca enflasyonla ilgisi olmayan bir mevzuat parçasının tipik bir başlığı” dedi.

Enflasyonun, gelecek dönemlerde yüksek seyirde devam edeceğini aktardı. Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz yere işgalinin ve siyasi risklerin, enflasyonist baskıları artırdığını dile getirdi.

Profesör, “Arz tarafındaki sorunları, savaşla, yaptırımlarla ve jeopolitik gerilimlerle körüklemeye devam ediyoruz.” diyerek konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Çin’in, dünya ekonomisinin yavaşlamasına katkıda bulunduğunu, küresel çapta sıkılaşan kredi koşulları ile birlikte ekonomilerde bariz bir yavaşlama görüldüğünü sözlerine ekledi.

Bazı ekonomistlere göre Çin’e uygulanan yaptırımlar kaldırılırsa, enflasyon zaman içinde yüzde 1 oranında azalabilir.

ABD Temmuz Ayı Enflasyon Oranları

Geçtiğimiz günlerde, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıklamıştı. Verilere göre ABD’de enflasyon, Temmuz ayında yüzde 8,5 oranında geriledi. Haziran ayında ise yüzde 9,1’lik oran ile 41 yılın zirvesine ulaşmıştı.

Gerilimler ABD’nin Tayvan Ziyaretiyle Başlamıştı

Washington ile Pekin arasındaki son günlerde artan gerginlik, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine dayanıyor. Çin, ziyarete oldukça sert tepki göstererek bölgede askeri tatbikatlara devam edeceğini duyurmuştu. Süreçte, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA), Tayvan yakınındaki deniz ve hava sahasında tatbikatlar yapması dikkat çekmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, 5 Ağustos’ta ABD, Pelosi ve yakın aile üyelerine yönelik yaptırım uyguladığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın