Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Dışişleri Bakanlığı: ABD ve Pelosi’ye Yaptırım!

Çin, Tayvan ziyareti sonrası Pelosi’ye ülke yasalarına göre yaptırım uyguladığını duyurdu. Detaylar haberde;
Çin Dışişleri Bakanlığı: ABD ve Pelosi’ye Yaptırım!
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanlığı bugün ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve yakın aile üyelerine yönelik yaptırımlar uyguladığını açıkladı.

Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine yanıt olarak Washington’a karşı iklim müzakerelerinin askıya alınması dahil olmak üzere yeni karşı önlemler bildirdi.

Buna göre Çin ve ABD savunma liderlerinin gelecekteki telefon görüşmelerinin ve toplantıları iptal edildi.

Çin ile ABD’nin askeri deniz istişare mekanizması kapsamındaki yıllık deniz toplantıları da durduruldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugünkü basın toplantısında, yasa dışı göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesinin ve cezai konularda hukuki yardım ortaklığının ertelendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Chunying konuşmasında, uluslararası suçlar ve ABD ile son yıllarda zaten gergin olan uyuşturucuyla mücadelede de iş birliğinin askıya alındığını belirtti.

Bakanlık, Pelosi’nin ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltaladığının ve tek Çin ilkesini ciddi şekilde çiğnediğinin altını çizdi.

Çin: Tayvan Boğazı’nda İstikrar Sağlanacak!

Çin Dışişleri Bakanlığı, Tayvan Boğazı’nda istikrarın sağlanacağı yönünde ifadesiyle de dikkat çekti.

Konuyla ilgili olarak Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. Bakanlık, saat 11:00 itibarıyla birkaç Çin askeri jeti ve savaş gemisinin Tayvan Boğazı çevresinde tatbikatlar gerçekleştirdiğini duyurdu.

Tayvan ve Çin arasındaki orta nokta olan çizgiyi geçtiğini söyleyen Savunma Bakanlığı, ordusunun radyo uyarıları, hava devriye kuvvetleri, deniz gemileri ve kıyıya dayalı füze sistemleri ile yanıt verdiğini ilan etti.

Pelosi, Tayvan ziyaretiyle ilgili bugünkü yorumunda tüm dünyanın gündemine oturan ziyaretinin, statükoyu korumakla ilgili olduğunu savundu.

Tayvan Boğazı’nda barışı sağlamayı ve statükoyu hakim kılmayı amaçladıklarını dile getiren Pelosi, bazı eleştirmenler tarafından ziyaretinin adaya fayda sağlamaktan çok kendi ismini duyurmakla alakalı olduğu yönünde iddiaları reddetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın