Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, ABD ve Tayvan’ı Caydırmak için Tatbikatlara Devam Edecek

ABD kongre heyetinin dün Tayvan’ı ziyaret etmesinin ardından Çin, askeri misillemeye geri döndü. Caydırıcı olarak nitelediği tatbikatları yeniden başlattı.
Çin, ABD ve Tayvan’ı Caydırmak için Tatbikatlara Devam Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin-Tayvan arasındaki gerilimi tırmandıran Tayvan ziyaretinin ardından dün yeni bir ABD kongre heyeti Ada’ya sürpriz ziyaret düzenledi.

Bugün bitecek ziyarete Çin’in tepkisi ise sert oldu. Çin ordusu, Amerikalı milletvekillerinin Çin’in üzerinde hak iddia ettiği adayı ziyaret edip Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile görüşmesine askeri misilleme ile karşılık verdi.

Geçen hafta Tayvan çevresinde Eylül’e kadar sürecek askeri tatbikatlarını sonlandırdığını ilan eden Çin ordusu, bugün Tayvan yakınlarında daha fazla tatbikat yapacağını duyurdu.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), Tayvan yakınındaki deniz ve hava sahasında ortak savaşa hazırlık devriyeleri ve muharebe tatbikatları düzenlediğini açıkladı.

Çin: Tatbikatlar ABD ve Tayvan için Caydırıcı Olacak!

PLA açıklamasında, yürütülecek tatbikatların ABD ve Tayvan için caydırıcı nitelikte olacağı ifade edildi. İki ülkenin siyasi oyunlar oynama merakı ve Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalama çabalarının son bulması için sert bir caydırma yönteminin uygulandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Konu ile ilgili Çin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan başka bir açıklamada ise Amerikalı milletvekillerinin gezisinin Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiği söylendi.

Açıklamada, “ABD’nin gerçek yüzünü Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın bozucusu olarak tamamen teşhir ettiği” ifade edildi.

“Ordu, ‘Tayvan Bağımsızlığı’ Ayrılıkçılığını ve Dış Müdahaleyi Kararlılıkla Ezecek”

Tatbikatların ayrıntıları hakkında PLA ve bakanlık açıklamalarında ayrıntı paylaşılmadı. Bugün itibarıyla tatbikatlarına devam etme kararı alan Çin cephesinden gelen ifade şöyle:

“Çin Halk Kurtuluş Ordusu savaşa hazırlanmaya ve eğitime devam ediyor. Ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla savunuyor ve her türlü ‘Tayvan bağımsızlığı’ ayrılıkçılığını ve dış müdahaleyi kararlılıkla ezecek.”

ABD’li Heyet Bugün Tayvan Liderleriyle Görüşecek

Senatör Ed Markey başkanlığında beş ABD’li milletvekili, dün geç saatlerde Tayvan’ın başkenti Taipei’ye sürpriz bir ziyaret yaptı.

Ziyarette, ABD-Tayvan ilişkileri ve küresel tedarik zincirleri başta olmak üzere ekonomi-politik konuların ele alındığı öğrenildi.

Bugün son bulacak ziyarette, karşılıklı çıkarları ilgilendiren önemli konuları görüşmek için heyetin, üst düzey Tayvan liderleriyle bir araya geleceği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.