Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Heyeti Tayvan’da! İkili İlişkiler Gündemde!

Pelosi'nin Çin ile gerilime yol açan Tayvan ziyaretinin ardından yeni bir ABD Kongre heyetinin Ada’ya geldiği bildirildi. İşte detaylar;
ABD Heyeti Tayvan’da! İkili İlişkiler Gündemde!
HABER GİRİŞ

Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü, bugün yaptığı açıklamada ABD kongre heyetinin 14-15 Ağustos tarihleri ​​arasında Tayvan’ı ziyaret edeceğini duyurdu.

Senatör Ed Markey başkanlığı ile diğer dört milletvekilinin gerçekleştireceği ziyaretin, ABD-Tayvan ilişkileri ve küresel tedarik zincirleri de dahil olmak üzere çeşitli konuları ele alacağı belirtildi.

Heyetin bu konuların yanı sıra bölgesel güvenlik, ticaret ve yatırım, iklim değişikliği ile karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer önemli konuları görüşmek üzere üst düzey Tayvan liderleriyle bir araya geleceği iletildi.

ABD Heyeti Pazartesi Tayvan Lideri ile Görüşecek

Tayvan cumhurbaşkanlığı ofisi, ABD temsilcilerinin Pazartesi sabahı Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen ile görüşeceğini söyledi. Heyet bu görüşmeyi Hint-Pasifik bölgesine yapılacak olan daha büyük bir ziyaret olarak tanımladı.

Tayvan tarafından, Çin’in askeri tatbikatları sırasında Markey’in heyete liderlik etmesi ABD’nin ülkeye olan sağlam desteğin göstergesi olarak belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Tayvan Dışişleri Bakanlığı bugün ABD heyetinin ülkeye ulaştığını fotoğraflar ile bildirdi.

Bu süreçte Çin’in Tayvan çevresindeki tatbikatları sürüyor. Tayvan Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada Tayvan Boğazı ve çevresinde 22 Çin uçağı ile altı deniz gemisini tespit ettiğini ekledi.

Pelosi’nin Tayvan Ziyareti Sonrası Tatbikatlar Başladı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Çin’in uyarılarına rağmen Tayvan’a yaptığı resmi ziyaret bu tatbikatların başlamasına sebep olmuştu.

Çin hükümeti, Pazartesi günü yaptığı açıklamada tatbikatın süresinin uzatılmasına karar verildiğini bildirmiş, askeri birliklerinin denizaltı ve üstü tatbikatlar düzenleyeceğini duyurmuştu.

Çin sözcüsü Wu Qian, Tayvan’da yaşanan gerilim nedeniyle ABD’yi suçlamış, bunun tamamen ABD tarafından kışkırtılmış bir hamle olduğunu belirtmişti.

Çin ayrıca ABD’yi suçlamış, Tayvan ziyareti sonrasında oluşacak ciddi sonuçların sorumlusu olduğunu öne sürmüştü.

Çin: Tayvan Tatbikatları Sona Erdi

Açıklamaların ardından Çin Doğu Sahası Komutanlığı Tayvan çevresindeki deniz ve hava sahasında yürütülen tatbikatların sona erdiği ve olağan devriyelerin planlandığı bildirmişti.

Tatbikatlar sona erse de Tayvan Boğazı’ndaki durumun izlemeye alınacağını, savaşa hazırlık tatbikatlarının ise düzenli olarak icra edileceği bilgisini paylaşılmıştı.

Çin, Tayvan ile ilgili “Tayvan Sorunu ve Yeni Dönemde Çin’in Birleşmesi” başlıklı belgeyi yayımlamış, iki ülke arasında ideolojik ve sosyal farklılıkların tanınması için “barışçı yeniden birleşme” hedefinden bahsetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın