Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, Tayvan Çevresindeki Askeri Tatbikatları Sonlandırdı!

Çin ordusu, Tayvan çevresinde Eylül’e kadar sürecek askeri tatbikatları bugün sonlandırdığını duyurdu. Tayvan Boğazı'ndaki durumun izlemeye alındığı açıklandı.
Çin, Tayvan Çevresindeki Askeri Tatbikatları Sonlandırdı!
HABER GİRİŞ

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), Tayvan’daki askeri tatbikatlarını sona erdirdiğini açıkladı.

Çin Doğu Sahası Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Tayvan çevresindeki deniz ve hava sahasında yürütülen tatbikatların sona erdiği ve olağan devriyelerin planlandığı açıklandı.

PLA Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, tatbikatlardaki görevlerin başarıyla tamamlandığını söyledi. Ordunun savaş yeteneklerinin etkin şekilde test edildiğini ifade etti.

Tatbikatlar sona erse de Tayvan Boğazı’ndaki durumun izlemeye alınacağını belirtti. Savaşa hazırlık tatbikatlarının ise düzenli olarak icra edileceği bilgisini paylaştı.

PLA açıklaması, Çin’in bu sabah Tayvan ile ilgili “Tayvan Sorunu ve Yeni Dönemde Çin’in Birleşmesi” başlıklı belgenin yayımlanmasının ardından geldi.

GCM Yatırım Banner

Belgede iki ülke arasında ideolojik ve sosyal farklılıkların tanınması için “barışçı yeniden birleşme” hedefinden bahsedildi.

Devlet Konseyi’ne bağlı Tayvan İlişkileri Dairesi ile Enformasyon Dairesi tarafından hazırlanan belgede, Pekin’in Ada üzerindeki egemenlik iddiaları vurgulandı. Tayvan’ın egemenliği Çin için ihtilaf meselesi olsa da hazırlanan belgede uzlaşmacı mesajlara yer verildi.

Tatbikatlar Eylül’e Kadar Devam Edecekti

Çin ordusu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen hafta Tayvan’a ziyarette bulunmasının ardından 4-7 Ağustos tarihlerinde Tayvan’ı çevreleyen 6 farklı bölgede askeri tatbikat ilan etmişti.

Tatbikatların son gününde ise yeni bir karar alınmış; Bohay Denizi’nde 8 Ağustos ve 8 Eylül’e kadar, Sarı Deniz’de ise 7-15 Ağustos tarihlerinde tatbikatların devam edeceği duyurulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.