Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Enflasyonu Düşürme Yasası: Biden İmzaladı

ABD Başkanı Biden, ülke tarihinin en önemlilerinden ve iklim konusunda şimdiye kadar atılmış en büyük adım olarak yorumladığı Enflasyonu Düşürme Yasası’nı imzaladı.
ABD’den Enflasyonu Düşürme Yasası: Biden İmzaladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri, son 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu düşürmek için çok önemli bir adım attı. ABD Başkanı Joe Biden, dün Beyaz Saray’da düzenlenen törende, Kongre tarafından onaylanan Enflasyonu Düşürme Yasası’nı imzaladı.

Söz konusu yasanın ailelerin maliyetlerini düşürme, iklim kriziyle mücadele etme, bütçe açığını azaltma gibi konuları içerdiği belirtildi.

Aynı zamanda büyük şirketlerin ve zenginlerin ödemek zorunda oldukları vergilerden adil payların alınmasını sağlayacağı kaydedildi. Bundan sonra büyük şirketlerden en az yüzde 15 kurumlar vergisi alınacak.

Beyaz Saray, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bu gelişmeyi “Büyük Haber: Enflasyon Azaltma artık yasa oldu.” sözleriyle duyurdu.

Bu yasa sayesinde 50 milyon Amerikalı’nın reçete maliyetleri yılda 2 bin dolarla sınırlandırılacak. Biden, yasanın sağlık hizmeti almak için mücadele eden Amerikalılar için kayda değer faydalar sağlayacağının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

ABD Tarihinin En Önemli Yasalarından Biri

Başkan Biden, imza töreninde yaptığı konuşmada bunun ülke tarihinin en önemli yasalarından biri olduğunu ifade etti. Ayrıca iklim krizi konusunda da bugüne kadar atılmış en büyük adım olduğunu söyledi.

Yasa sayesinde iklim değişikliğiyle mücadele ederken çok daha önemli adımlar atılabileceğini sözlerine ekledi. Bütçe açığını azaltma konusunda yapacağı faydalar da anlatıldı.

Biden, gelecek 10 yıl içinde bütçe açığının 300 milyar dolardan fazla azaltılacağını söyleyerek, “Bu tarihi anda Demokratlar Amerikan halkının ve her Cumhuriyetçi özel çıkarların yanında yer aldı. Kongredeki her bir Cumhuriyetçi bu tasarıya karşı oy kullandı.” ifadesine yer verdi.

Batı Virginia’dan Senatör Joe Manchin, yasayı “dengeli bir yasa tasarısı” olarak yorumladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.