Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Üretici Enflasyonu Açıklandı: Ağustos Verisi Beklentinin Üstünde

ABD Çalışma Bürosu tarafından, Ağustos ayına ilişkin üretici enflasyonu verileri yayınlandı. Ayrıntılar şöyle…
ABD Üretici Enflasyonu Açıklandı: Ağustos Verisi Beklentinin Üstünde
HABER GİRİŞ

ABD’nin bu hafta beklenen önemli verilerinden üretici enflasyonu açıklandı. Çalışma Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre ABD’nin üretici enflasyonu Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 1,6 oranında yükseldi. Beklenti yükselişin yüzde 1,2 seviyesinde olacağı yönündeydi.

Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,7 olarak gerçekleşti ve yüzde 0,4 olan beklenti aşıldı. gıda ve enerji hariç ÜFE tahminlere paralel olarak yüzde 0,2 arttı. Gıda, enerji ve ticaret hizmetleri hariç tutulduğunda ÜFE ise yüzde 0,3 artış kaydetti.

Veriler, daha yakından takip edilen tüketici fiyatları endeksinin aylık bazda yüzde 0,6 ve bir yıl öncesine göre yüzde 3,7 artış göstermesinden bir gün sonra geldi. Gıda ve enerji hariç çekirdek TÜFE sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 4,3 arttı.

Tüketici enflasyonunda olduğu gibi üretici enflasyonunda da yukarı yönlü baskı büyük ölçüde enerji fiyatlarındaki büyük sıçramadan kaynaklandı. ÜFE enerji endeksi, benzindeki yüzde 20′lik artışın etkisiyle ayda yüzde 10,5 arttı.

Nihai talep mal fiyatları Ağustos ayında yüzde 2 artarak Haziran 2022′den bu yana en büyük bir aylık artışı kaydetti. Hizmet fiyatları ise yüzde 0,2 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Göstergeler, enflasyonun ABD hane halkı için bir sorun olmaya devam ettiğini, ancak son aylarda artış oranının genel olarak yavaşladığını gösteriyor. Bu, toplam 5,25 puanlık 11 faiz artırımından sonra gelecekteki seyrini belirleyen FED için önem arz ediyor.

Piyasa fiyatlaması, FED’in önümüzdeki hafta gösterge faiz oranlarını artırmayacağına büyük bir fikir birliği içerisinde. FED daha önce yaptığı faiz artırımları ile oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.