Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BlackRock ve Amundi, ABD’yi Uyardı: Resesyon Riski Artıyor

Dünyanın önde gelen varlık yöneticileri BlackRock ve Amundi, ABD’de resesyon riskinin arttığına dikkat çekti. Detaylar haberde...
BlackRock ve Amundi, ABD’yi Uyardı: Resesyon Riski Artıyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden BlackRock ve Amundi, ABD’de resesyon riskinin arttığı uyarısında bulundu. Her iki firmanın üst düzey fon yöneticileri, ABD ekonomisinin FED’in agresif parasal sıkılaştırması karşısında büyük ölçüde dirençli göründüğünü, ancak iş gücü piyasasında çatlakların ortaya çıktığını söyledi.

Amundi’nin yatırım sorumlusu Vincent Mortier, “Bizim için durgunluk olasılığı çok yüksek. Soru işareti ne kadar derin ve ne kadar uzun olduğudur.” açıklamasında bulundu. Ekonomide durgunluğun bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında gerçekleşme beklentisini paylaştı.

BlackRock’un küresel sabit gelirden sorumlu baş yatırım yetkilisi Rick Rieder ise son haftalarda ABD ekonomisinin durumu hakkında daha karamsar hale geldiğini söyledi. Ülkenin ciddi bir durgunluktan kaçınacağını düşündüğünü ancak yavaşlamanın çoktan başladığını belirtti.

Varlık yöneticilerinin uyarıları, piyasanın daha geniş anlamda FED’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürmeyi başaracağı bir “yumuşak iniş” beklediği bir dönemde geldi. Yatırım bankası Goldman Sachs bu ayın başında ABD’de önümüzdeki 12 ayda başlayan resesyon olasılığını azaltmıştı.

Hem Mortier hem de Rieder, yavaşlamanın kanıtı olarak işgücü piyasasında yakın zamanda yaşanan bir krize işaret etti. Rieder, ilk kez iş gücünde gözle görülür bir gevşeklik olduğunu belirterek, daha fazla faiz artırımının giderek olası görünmemesi nedeniyle sunulan Hazine tahvil getirilerinin cazip göründüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Resesyon uyarısını takiben bugün ABD’de Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ülkede enflasyon Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 3,7 arttı ve yüzde 3,6 olan beklentiyi aştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.