Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Kompozit PMI Mart’ta Olumlu Yönde Şaşırttı

Dayanıklı mal siparişlerinin ardından beklenen bir diğer ABD verisi açıklandı. Mart’ta PMI, beklentileri kolaylıkla aştı.
ABD Kompozit PMI Mart’ta Olumlu Yönde Şaşırttı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisinde bu hafta önemli gelişmeler yaşandı. ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıklarken bankacılık krizine ve para politikasına yönelik açıklamalar dikkatle izlendi.

Veriler, halen para politikasının yönü için öncelikli araç olarak gösterilirken piyasaların takibindeki PMI raporu açıklandı. IHS Markit tarafından yayımlanan ön tahmine göre ABD Kompozit Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), tahminleri kolaylıkla aştı.

Böylece bugün daha önce açıklanan ve hayal kırıklığı yaratan dayanıklı mal siparişlerinin aksi yönde geldi.

ABD Kompozit PMI, Şubat ayındaki 50,1’den hızlanarak 53,3’e yükseldi. Artış, hizmet sektöründe hızlı büyüme ve imalat sektöründe daha yavaş düşüşle yönlendirildi. ABD Hizmet PMI, Mart’ta 53,8 ile 50,5 yönündeki beklentileri kolaylıkla aştı. Bu, Nisan 2022 sonrası çıktıda en yüksek artış oldu.

İmalat PMI’ya gelince, okuma büyümeyi daralmadan ayıran 50 eşiğinin altında kalsa da 5 ayın en yüksek değerinde gerçekleşti.
47 bekleyen piyasaları yanıltan veri, Mart’ta Şubat’taki 47,3’ten 49,1’e yükseldi.

GCM Yatırım Banner

S&P Global Market Intelligence Baş Ekonomisti Chris Williamson, ABD’nin PMI verileri hakkında şöyle değerlendirmede bulundu:

“Mart ayı, ekonomik büyümenin cesaret verici bir şekilde canlanmasına tanık oldu ve iş anketleri, üretimin geçen yılın Mayıs ayından bu yana en hızlı artışını kaydettiğini gösteriyor. PMI, yüzde 2’ye yaklaşan yıllık GSYİH büyümesiyle büyük ölçüde tutarlı ve geçen yılın ikinci yarısında ve 2023’ün başında görülen düşüşlerden çok daha olumlu bir ekonomik dayanıklılık tablosu çiziyor.”

Ancak yükselişin, büyük ölçüde hizmet sektöründen geldiği ve düzensiz olduğunu da ekledi. Öte yandan enflasyonla ilgili bazı endişelerin olduğunu da belirtti.

Williamson’a göre enflasyonist yükselişe artık büyük ölçüde daha hızlı ücret artışıyla bağlantılı olan daha güçlü hizmet sektörü fiyat artışları öncülük ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.