Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Hayal Kırıklığı Yarattı

ABD ekonomisinden gelen veriler, piyasalar tarafından merakla izleniyor. İşte onlar arasından dayanıklı mal siparişleri:
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Hayal Kırıklığı Yarattı
HABER GİRİŞ

ABD Nüfus Sayım Bürosu, Şubat ayına ilişkin dayanıklı mal siparişlerini açıkladı. Buna göre en az üç yıl sürmesi amaçlanan mal üreticilerinin aldığı siparişlerin maliyetini ölçen ABD’deki dayanıklı mal siparişleri, 2023 yılının Şubat ayında aylık bazda yüzde 1 düşerek 268,4 milyar dolara geriledi.

Yüzde 0,6 artış beklentilerinin tersine gelen rakam, Ocak ayındaki yüzde 5’e revize edilmiş düşüşü izledi.

Şubat verisiyle birlikte son dört ayın üçünde düşüş oldu.

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri
Kaynak: ABD Nüfus Sayım Bürosu

Ulaşım ekipmanları yüzde2,8 düşüşle en büyük olumsuz katkıyı sağladı. Ulaşım hariç yeni siparişler ise neredeyse hiç değişmedi.

Bu arada sermaye malları siparişleri yüzde 2,2 oranında düştü. Kategori altında savunma dışı olanlar yüzde 1,2, makineler yüzde 0,5 ve bilgisayarlar ve elektronik ürünler yüzde 0,1 geriledi.

GCM Yatırım Banner

Ancak fabrikasyon metal ürünler ve birincil metallerde sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 0,3 artış kaydedildi. İş harcama planları için yakından izlenen bir gösterge olan uçaklar hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri, Ocak ayındaki yüzde 0,3 artışın ardından Şubat’ta yüzde 0,2 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın