Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Hayal Kırıklığı Yarattı

ABD ekonomisinden gelen veriler, piyasalar tarafından merakla izleniyor. İşte onlar arasından dayanıklı mal siparişleri:
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Hayal Kırıklığı Yarattı
Yorum

ABD Nüfus Sayım Bürosu, Şubat ayına ilişkin dayanıklı mal siparişlerini açıkladı. Buna göre en az üç yıl sürmesi amaçlanan mal üreticilerinin aldığı siparişlerin maliyetini ölçen ABD’deki dayanıklı mal siparişleri, 2023 yılının Şubat ayında aylık bazda yüzde 1 düşerek 268,4 milyar dolara geriledi.

Yüzde 0,6 artış beklentilerinin tersine gelen rakam, Ocak ayındaki yüzde 5’e revize edilmiş düşüşü izledi.

Şubat verisiyle birlikte son dört ayın üçünde düşüş oldu.

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri
Kaynak: ABD Nüfus Sayım Bürosu

Ulaşım ekipmanları yüzde2,8 düşüşle en büyük olumsuz katkıyı sağladı. Ulaşım hariç yeni siparişler ise neredeyse hiç değişmedi.

Bu arada sermaye malları siparişleri yüzde 2,2 oranında düştü. Kategori altında savunma dışı olanlar yüzde 1,2, makineler yüzde 0,5 ve bilgisayarlar ve elektronik ürünler yüzde 0,1 geriledi.

Ancak fabrikasyon metal ürünler ve birincil metallerde sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 0,3 artış kaydedildi. İş harcama planları için yakından izlenen bir gösterge olan uçaklar hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri, Ocak ayındaki yüzde 0,3 artışın ardından Şubat’ta yüzde 0,2 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu