Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İthalat Fiyatları Enflasyonla Paralel Olarak Geriledi

ABD’de ithalat fiyatları Haziran’da enflasyonist baskıların azalması ile beraber düşüş kaydetti. Ayrıntılar geliyor...
ABD İthalat Fiyatları Enflasyonla Paralel Olarak Geriledi
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Haziran ayı ithalat fiyat endeksi raporu yayınlandı. Rapor, bu hafta tüketici fiyatları ve üretici fiyatlarının geçen ay ılımlı bir şekilde arttığına dair haberlerin ardından geldi. İthalat fiyatları geçen ay yüzde 0,2 düştü. Mayıs ayı verileri, ithalat fiyatlarının daha önce bildirilen yüzde 0,6 yerine yüzde 0,4 düştüğünü gösterecek şekilde revize edildi.

ABD’de Haziran ayı enflasyonu, Federal Rezerv’in yüzde 2 hedefinin üzerinde kalsa da, fiyat baskılarının gevşemesi çoğu ekonomisti bu ay beklenen faiz artışının ABD merkez bankasının 1980’lerden bu yana en hızlı para politikası sıkılaştırma döngüsündeki son zam olacağına inandırdı.

Yakıt maliyetlerindeki artışın başka yerlerdeki düşüşlerle fazlasıyla dengelenmesi nedeniyle ABD ithalat fiyatları Haziran ayında art arda ikinci kez düştü; bu, ekonomideki enflasyonist baskıların hafiflediğinin son göstergesi.

Kuzey Carolina, Charlotte’taki LPL Financial’ın baş ekonomisti Jeffrey Roach, “Enflasyon düzeliyor. Yatırımcılar, FED’in önümüzdeki toplantıda yerel ekonomi genelinde fiyatlama dinamiklerinde devam eden iyileşmeyi kabul etmesini beklemeli.” açıklamasında bulundu.

Haziran ayına kadar geçen 12 ayda ithalat fiyatları yüzde 6,1 düştü. Bu, Mayıs 2020’den bu yana en büyük yıllık düşüş oldu ve bunu Mayıs ayındaki yüzde 5,7’lik düşüş izledi. Yıllık ithalat fiyatları art arda beş aydır düşüyor. Mart 2022’den bu yana gösterge gecelik faiz oranını 500 baz puan artıran FED, geçtiğimiz ay yaptığı politika toplantısında faizleri sabit bırakmıştı.

GCM Yatırım Banner

İthal akaryakıt fiyatları Mayıs ayında yüzde 4,3 düştükten sonra geçen ay yüzde 0,8 arttı. Petrol fiyatları yüzde 1,1 artarken, doğal gazın maliyeti yüzde 5,6 düştü. İthal gıda fiyatları ise yüzde 0,3 azaldı. Akaryakıt ve gıda hariç ithalat fiyatları yüzde 0,4 gerilerken, sözde çekirdek ithalat fiyatları Mayıs ayında değişmedi. Çekirdek ithalat fiyatları Haziran ayında yıllık bazda yüzde 1,5 düştü.

New York’ta FWDBONDS baş ekonomisti Christopher Rupkey, “Doların gücünün zayıflığa dönüşmesine rağmen FED, enflasyon mücadelesinde bir müttefik kazandı. İthalat fiyatları, Amerikalıların ödediği mal enflasyonunun zararlı eğiliminden düşüyor.” açıklamasını yaptı.

İthal sermaye malları fiyatları Haziran’da yüzde 0,1 düştü. Motorlu kara taşıtları dışındaki tüketim mallarının maliyeti ise yüzde 0,3 azaldı. İthalat fiyatlarındaki deflasyon da ekonominin yavaşladığını gösteriyor. Rapor ayrıca, Mayıs ayındaki yüzde 1,9’luk düşüşün ardından ihracat fiyatlarının Haziran ayında yüzde 0,9 düştüğünü gösterdi.

Tarım dışı ihracat fiyatları yüzde 0,9 düşerken,tarım dışı sanayi malzemeleri ve malzemeleri ile tarım dışı gıda maliyetlerindeki düşüşler, sermaye malları, tüketim malları ve motorlu taşıt fiyatlarındaki artışları ortadan kaldırdı. İhracat fiyatları Haziran ayında yıllık bazda yüzde 12,0 gerileyerek, hükümetin Mayıs 1984 bu yana en büyük yıllık düşüşü yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın