Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Üretici Enflasyonu Haziran’da Beklentiyi Karşılamadı

Amerika'da üretici enflasyonu Haziran'da aylık ve yıllık bazda yüzde 0,1 ile beklentilerin altında artış kaydetti. Raporun detayları haberde;
ABD Üretici Enflasyonu Haziran’da Beklentiyi Karşılamadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından yakından takip edilen Amerika’daki ekonomik veriler arasında önemli bir yere sahip olan üretici enflasyonu paylaşıldı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Haziran ayı üretici fiyat endeksinin (ÜFE) aylık ve yıllık bazda yüzde 0,1 oranında arttığını açıkladı.

Piyasa beklentileri ABD’nin üretici enflasyonunun yüzde 0,2 gelmesi yönündeydi. Haziran’da yüzde 1’lik artışla beklentilerin altında gelmiş oldu. Endeks, Mayıs ayında yukarı yönlü revize edilerek yüzde 0,4’lük düşüş kaydetmişti.

ABD Çalışma Bakanlığı İş Gücü İstatistikleri Bürosu (BLS) verilerine göre Haziran’da üretici fiyatlarındaki yıllık artış bir önceki ayda görülen yüzde 1,1’den yüzde 0,9’a revize edildi.

Amerika’da dün küresel piyasaların yakından takip ettiği ABD tüketici fiyat enflasyonu açıklanmıştı. Amerika enflasyonu Haziran’da yıllık bazda yüzde 3 oranında gerçekleşmişti. Bir önceki aya göreyse yüzde 0,2 oranında artış göstermişti.

Üretici Fiyat Endeksi’ne göre toptan eşya enflasyonu yıl boyu süren yavaşlamasına devam ederek Haziran’da sona eren 12 ayda yüzde 0,1 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

ABD ÜFE Üst Üste 12 Ay Düşüş Gösterdi

İşletmelerin tedarikçilere ödediği fiyatlardaki ortalama değişimi gösteren Amerika’nın önemli enflasyon göstergesi olan ÜFE endeksi, art arda 12 ay düşüş kaydetmiş oldu.

ABD’nin üretici fiyatları, Haziran 2022’deki yüzde 11,2 seviyesinden sonra 12 ay boyunca sürekli aşağı yönlü bir seyir izleyerek Haziran 2023’de 2020 yılı Ağustos’taki yüzde 0,2’lik düşüşün ardından en düşük rakamı gördü.

Gıda ve enerji fiyatları hariç tutularak hesaplanan çekirdek üretici fiyatları ise aylık yüzde 0,1, yıllık ise yüzde 2,4 oranında yükseldi. Analistlerin üretici fiyat beklentisi aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 2,6’lik artış yönündeydi.

Gıda, enerji ve ticaret dahil edilmeden hesaplanan bir başka çekirdek üretici enflasyonu ise Haziran’da aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 2,6 arttı.

Haziran raporunda enerji fiyatlarının aylık yüzde 0,7 artığı bildirilirken, gıda fiyatlarının yüzde 0,1 oranında azaldı aktarıldı.

Üretici enflasyonunun değişimlerine bakıldığında kişisel tüketim ürünlerindeki üretici fiyatlarının yüzde 0,3 arttığı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.