Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 19 Ayın En Yükseğinde

Amerika'da haftalık olarak açıklanan işsizlik maaşı başvuruları 6 Mayıs ile biten haftada piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Detaylar haberde;
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 19 Ayın En Yükseğinde
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Amerika’da haftalık yayımlanan işsizlik ödeneği başvurularına ilişkin veriler paylaşıldı. 6 Mayıs ile biten haftada ABD’nin işsizlik maaşı başvuruları beklentiyi aşarak 264 bine yükseldi.

Piyasa beklentisi 245 bin olması yönünde olan endeks, 264 bin kişi ile Ekim 2021’den bu yana en yüksek değerini kaydetmiş oldu.

Söz konusu dönemde ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, bir önceki haftaya kıyasla 22 bin kişi yükseldi.

Geçen hafta Amerika’da açıklanan, 29 Nisan ile biten haftadaki işsizlik maaşı başvuruları 242 bin olarak paylaşılmıştı.

Ortalama İşsizlik Maaşı Başvuruları Haftalık Bazda 6 Bin Kişi Yükseldi

Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise bir önceki haftaya göre 6 bin yükselerek 245 bin 250’ye çıktı. Bu değer de Kasım 2021’den bu yana kaydedilen en yüksek seviye oldu.

GCM Yatırım Banner

ABD işgücü piyasasındaki yumuşamaya işaret eden açıklanan veriler, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) uzun süreli agresif faiz artırımlarına boyun eğdiren bir dizi yeni veriye dikkat çekmiş oldu.

29 Nisan tarihinde sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik avansı, önceki hafta revize edilen seviyesinden 12 bin artarak 1 milyon 813 bin seviyesine çıktı.

FED, 3 Mayıs toplantısında politika faizini 25 baz puan daha artırarak son 16 yılın en yüksek seviyesine çıkarmıştı. Toplantının ardından gözler, bankanın faiz kararına zemin hazırlayan enflasyona rakamlarına çevrilmişti.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından 10 Mayıs’ta açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan’da yıllık bazda yüzde 4,9 artmıştı.

Amerika’nın Mart ayında açıklanan yüzde 5’lik artışlı enflasyonunun ardından Nisan’da yüzde 4,9 seviyesine gerilemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.