Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD için Öncü Ekonomik Endeks Yine Düşerken Resesyon Yaklaştı

Haftanın beklenen verileri arasında yer alan ABD’nin öncü ekonomik endeksi açıklandı. Kötüleşen koşulları yansıtan endeks, resesyon için alarm verdi...
ABD için Öncü Ekonomik Endeks Yine Düşerken Resesyon Yaklaştı
HABER GİRİŞ

ABD için Konferans Kurulu (CB-The Conference Board) Öncü Ekonomik Endeks, piyasa beklentilerinin altında kaldı. Manşet okuma, Şubat ayındaki yüzde 0,5’lik düşüşün ardından Mart 2023’te yüzde 1,2 azalarak 108,4’e geriledi.

Böylece yüzde 0,6 düşüş yönündeki beklentilerin altında kaldı.

ABD için öncü ekonomik endeks, Eylül 2022 ile Mart 2023 arasındaki altı aylık dönemde yüzde 4,5 düştü. Bu, 10 bileşenden oluşan endekste önceki altı aydaki (Mart-Eylül 2022) yüzde 3,5’lik daralmadan daha hızlı bir düşüş oranı oldu.

ABD Öncü Ekonomik Endeksi, önümüzdeki kötüleşen ekonomik koşullarla tutarlı olarak 2020 yılının Kasım ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. 12 aydır gerileyen endeks, dünyanın en büyük ekonomisi için resesyon beklentilerini artırdı.

The Conference Board’dan Justyna Zabinska-La Monica, rapora ilişkin değerlendirmesinde bileşenler arasındaki zayıflıkların Mart ayında yaygın olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Zayıflığın, son altı aydır sürdüğünü bunun da endeksin büyüme oranını daha da negatif bölgeye ittiğini aktardı. Ayrıca son altı ayda yalnızca hisse senedi fiyatları ve üreticilerin tüketim malları ile malzemeleri için yeni siparişleri olumlu katkı yaptı.

Justyna Zabinska-La Monica, “Konferans Kurulu, ekonomik zayıflığın önümüzdeki aylarda yoğunlaşacağını ve ABD ekonomisi genelinde daha geniş bir alana yayılacağını ve bunun da 2023 ortalarında başlayacak bir durgunluğa yol açacağını tahmin ediyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.