Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hisselerinde Bilanço Şoku! Wall Street Milyarlarca Dolar Eridi

ABD borsalarında milyarlarca dolarlık piyasa değeri silindi. En büyük şirketlerin bilançoları hisseleri tepetaklak etti.
ABD Hisselerinde Bilanço Şoku! Wall Street Milyarlarca Dolar Eridi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta hem içeride hem de dışarıda şirketlerin bilançolarını takip etmeye çalışıyoruz. Raporlar art arda gelmeye devam ederken, finansal rakamların hisse senetlerine yansıması da bir o kadar önemli. Ancak bazılarında piyasa beklentisinin altında, bazılarında ise üstünde gelen verilere rağmen hisse senetlerinde sert dalgalanmalar görüldü.

Bunlardan bazıları da dün finansal raporlarını açıklayan Apple ve Amazon gibi şirketler oldu. Her iki şirket hissesi de yatırımcıların bilanço verilerini fiyatlamaya başlamasının ardından sert geriledi.

Amazon Hisseleri Yüzde 20’ye Yakın Düştü

Amazon Hisseleri Yüzde 20’ye Yakın Düştü
Kaynak: MarketWatch

Amazon’un geliri Temmuz-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artış göstererek 127,1 milyar dolara çıktı. 2021 yılının bu döneminde 110,8 milyar dolar gelir elde etmişti.

Hisse başına kar ise 0,28 dolara düştü. Beklenti 0,22 dolar olmasıydı. Amazon hisseleri rapor sonrasında adeta çakıldı. Önceki kapanışını 115,66 dolardan yapan hisseler, yeni güne 113,92’den başladı.

109,77 dolara kadar geriledikten sonra kapanışı yüzde 4,06 değer kaybıyla 110,96 dolardan yaptı. Fakat düşüş, piyasalar kapandıktan sonra da devam etti. Nasdaq içindeki AMZN hisseleri piyasa sonrası işlemlerde yüzde 13’e yakın azalarak 96 dolara kadar indi.

GCM Yatırım Banner

Apple, 24 Eylül 2022’de sona eren 2022 mali yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 8 artışla 90,1 milyar dolar gelir elde etti. Geçen yılın aynı zamanında 83,4 milyar dolar gelir bildirmişti.

Hisse başına kazanç yüzde 4 artışla 1,29 dolar oldu. Apple CEO’su Tim Cook, “Bu çeyreğin sonuçları, Apple’ın müşterilerimize, inovasyon arayışına ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bırakmaya olan bağlılığını yansıtıyor” dedi. Veri sonrasında Apple hisseleri düşüş göstererek 144,13 dolara kadar indi.

Kapanışı yüzde 3,05 azalışla 144,80 dolardan yapan hisseler, piyasa sonrası işlemlerde çok az bir yükseliş gösterdi.

Wall Street’teki Kayıp 200 Milyar Dolara Yaklaştı

Dünya devi şirketlerde gerçekleşen bu sert kayıplar ABD borsalarına darbe vurdu. Özellikle de Meta hisselerinin (META) çakılması son altı yılın en dip seviyesine inmesine yol açtı.

Önceki gün 130 dolara yakın seyreden Meta hisseleri, Perşembe günü yüzde 24,56 düşüşle 97,94 dolardan kapandı.

Reuters’ın derlediği verilere göre Wall Street’in en geniş hacimli şirketlerinin zayıf üç aylık bilanço bildirmesinin ardından ABD borsalarında 190 milyar dolar silindi.

Benzer şekilde üçüncü çeyrekte geliri yüzde 20 azalarak 15,3 milyar dolara gerileyen Intel hisseleri (INTC) de kapanışta yüzde 3,45 oranında düşüş gösterdi. Ancak piyasa sonrası işlemlerde yüzde 5’ten fazla yükselerek kayıplarını telafi etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.