Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Yetkilisi Dijital Dolar için Gizliliğin Önemini Vurguladı

ABD Hazine yetkilisi Graham Steele, gelecekte muhtemel bir merkez bankası dijital para biriminin anonimliği dikkate alması gerektiğini söyledi.
ABD Hazine Yetkilisi Dijital Dolar için Gizliliğin Önemini Vurguladı
HABER GİRİŞ

Hazine Bakanlığı’nın Mali Kurumlardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Graham Steele, Teksas’ta düzenlenen ödeme odaklı bir konferansta Federal Rezerv’in tartışmalı FedNow sistemi ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkında konuştu.

Yetkili, dijital doların tasarımında mahremiyet ve anonim olarak işlem yapma yeteneğinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Steele, perakende bir CBDC’nin bir zorluğunun, kullanıcı gizliliğini korurken yasa dışı işlemleri en aza indirmek olduğunu söyledi. Kullanıcı anonimliğinin nasıl korunacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

Gizliliğin ve anonimliğin ne ölçüde korunabileceğini göz önünde bulundurulması ve herhangi bir olası perakende CBDC’nin tasarımında bu tür korumaları sağlamak için gizliliği iyileştiren teknolojiler dahil olmak üzere mevcut teknolojilerin keşfedilmesi gerektiğini belirtti.

Steele olası bir CBDC’nin faydalarını ve risklerini değerlendirirken, rekabetçi bir ödeme ortamının oluşabileceğini söyledi. Yetkiliye göre perakende bir CBDC, doğrudan FED tarafından desteklenecek ve tüketiciler için daha güvenli bir seçenek sunabilir.

Son dönemde yaşanan bankacılık krizine atıfta bulunan Steele, sistem dışındaki mevduat dışı alternatiflere erişimin, bankaların doğasını değiştirmiş olabileceğini söyledi. ABD’nin bir CBDC geliştirme planına henüz karar vermediğini, ancak Hazine liderliğindeki bir grubun olası sonuçları değerlendirdiğini de sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Steele, değerlendirmenin küresel finansal liderlik, ulusal güvenlik ve mahremiyet, yasadışı finans ve finansal katılımla ilgili politika hedefleri içerdiğini belirtti.

Nisan ayında Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkanı Michelle Bowman, bir CBDC’nin bankalar arası ve toptan işlemlerde kullanımının ötesinde gerekçelendirilebileceğini hayal etmenin zor olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın