Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Eski Hazine Bakanı Summers Faiz ve Vergi Artışı Bekliyor

ABD eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, FED’in faizde daha ileriye gideceğini ve vergilendirmenin artacağını öne sürdü.
ABD Eski Hazine Bakanı Summers Faiz ve Vergi Artışı Bekliyor
HABER GİRİŞ

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin devam eden enflasyon sorunu ve artan devlet borcuyla boğuşurken, ABD faiz oranlarının kısa vadede yükseleceğini öne sürdü. Summers bu süreçte ABD’de vergilerin önemli ölçüde artacağını söyledi.

Harvard Üniversitesi profesörü konuşmasında, ABD’nin, Federal Rezerv’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan temel enflasyon oranına takılı kaldığını belirtti. ABD’de enflasyon Nisan ayında yıllık bazda yüzde 4,9 oranında artış kaydetti.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının fiyat baskılarını dizginlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini söyledi.

FED’in mevcut seviyeden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekebileceğini belirten Summers, bunun yarım puanlık artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığının ikincil öneme sahip olduğunu ifade etti.

FED yetkilileri, 13-14 Haziran’da yapacakları toplantıda ne yapacaklarına dair çelişkili sinyaller verirken, bazı üyeler kredi sıkılaştırma kampanyalarına ara verilmesini savunuyor.

GCM Yatırım Banner

Summers, aşkan Joe Biden ile Meclis Başkanı Kevin McCarthy arasında imzalanan borç anlaşmasını makul bir sonuç olarak nitelendirdi, ancak bazı hükümlerine ve özellikle de İç Gelir İdaresi için ödeneklerdeki kesintiye karşı çıktı.

Kongre’den geçmesi gereken anlaşmanın uzun vadeli mali görünümü pek değiştirmediğini söyledi. Durumun Kongre Bütçe Ofisi tarafından tasvir edilenden daha da kötü olduğunu savunan Summers, önümüzdeki yıllarda mali politika yapıcılarının korkunç zorluklarla karşılaşacağı uyarısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.