Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisinin Büyümesi 2023’te Avrupa’nın Gerisinde Kalabilir

Deutsche Bank’ın EMEA Baş Yatırım Sorumlusu Zeynep Öztürk Ünlü, Avrupa ve ABD için ekonomik büyüme tahminlerini paylaştı.
ABD Ekonomisinin Büyümesi 2023’te Avrupa’nın Gerisinde Kalabilir
HABER GİRİŞ

Geçen yıl ABD ekonomisi ve piyasaları inişli çıkışlı bir seyir izledi ve tahminler önümüzdeki yılın da zor geçeceği yönünde. Bazı stratejistler 2023′ün Avrupa’nın parlama zamanı olabileceğini düşünüyor.

Deutsche Bank’ın EMEA Baş Yatırım Sorumlusu Zeynep Öztürk Ünlü, Avrupa’nın hem ekonomik hem de sermaye piyasalarında daha iyi performans gösterdiğini, daralma ve resesyon korkularının ABD’de daha hızlı hale geldiğini belirtti.

Avrupa Enflasyon Hedefine Ulaşacak mı?

Ünlü, Avrupa’nın kendi zorluklarıyla karşı karşıya olmasına rağmen, Ukrayna’da devam eden savaş, enerji krizi ve henüz zirveye ulaşmamış enflasyon da dahil olmak üzere, 2024′ün ortalarına kadar Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefine ulaşmasının pek olası olmadığını söyledi.

Avrupa’nın özellikle enerji krizi nedeniyle bir süredir genişleyici maliye politikası modunda olduğunu belirten Ünlü, Çin’in yeniden açılmasının piyasalara olumlu yansıyacağını vurguladı. Avrupa GSYİH büyümesi en son 2017′de ABD’yi geride bıraktı. 2022′ye dair rakamlar ise henüz açıklanmadı.

‘Üretimdeki Artış Ekonomiye Yansıyacak’

Ünlü, Avrupa’da ABD’ye kıyasla sektörlerin çeşitlenmesine ve Almanya ve Fransa başta olmak üzere sürdürülebilir üretim artışına işaret ederek, bölgenin daha istikrarlı ekonomik büyümeye sahip olacağını tahmin etti. Benzer tahminlerin hisse senetleri için de geçerli olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’nın Stoxx 600 endeksi, ABD’nin S&P 500′deki yüzde 3,4′lük artışı karşısında yüzde 5′in üzerinde yükseldi. Avrupa hisseleri, 2018′den bu yana en kötü performansını sergilemesine rağmen geçen yıl ABD’yi geride bırakarak S&P’deki yüzde 19,4′e kıyasla yüzde 13′lük bir kayıpla kapattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın