Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi için Korkutucu Yorum: Çoktan Başladı!

ABD ekonomisinde durgunluğa ilişkin birçok tahmin gelirken önde gelen bir uzman, resesyon başlangıcı için endişe verici açıklamalarda bulundu.
ABD Ekonomisi için Korkutucu Yorum: Çoktan Başladı!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisinden gelen veriler, olası bir resesyon için dikkatle takip ediliyor.

Savaş belirsizlikleri, artan emtia fiyatları ve tırmanan enflasyon, diğerleri gibi ABD ekonomisi üzerinde de baskı yaratıyor.

Ekonomide iki ardışık çeyreklik daralma anlamına gelen resesyonun başlangıcı konusunda birçok tahmin gelirken önde gelen bir uzmana göre durgunluk çoktan başladı.

ABD Ekonomisinde Durgunluk Çoktan Başladı!

Yorumun, bu haftanın karamsar ABD verileri öncesinde yapılması durumu daha da endişe verici hale getirdi.

Bank of America’nın baş yatırım stratejisti olan Michael Hartnett, enflasyon ve duyarlılık raporları yayımlanmadan önce; “Teknik durgunluk içindeyiz ama henüz bunun farkında değiliz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Hartnett, Atlanta Fed GSYİH (gayri safi yurt içi hasıla) tahminine dikkat çekerek, ABD’nin durgunluktan sadece birkaç kötü veri uzakta olduğunu söyledi.

Bu hafta açıklanan Atlanta FED verisi şimdi ikinci çeyrek için sadece yüzde 0,9’luk yıllık bir kazanıma işaret etti. Rakam, önceki haftanın yüzde 1,3’ünden düştü.

Bu da yılın ilk üç ayındaki yüzde 1,5’lik düşüşün ardından ekonominin iki çeyreklik daralma kaydetmeye giderek yaklaştığını gösterdi.

Bank of America stratejisti, teknik durgunluk iddiasında her zamankinden daha karamsar tüketici verilerinin ve hane halkı ile tüketici bilançolarının ileride daha sığ bir durgunluğa işaret ettiğini söyledi.

Sığı derine çevirebilecek bir şeyin, gölge bankacılık sisteminin büyük bilinmezliği olduğunu belirterek stagflasyonun da bir risk olduğunu dile getirdi.

Resesyon Yorumu Karamsar Verilerin Öncesinde Geldi!

Michael Hartnett’ın yorumları enflasyon ve duyarlılık raporları yayımlanmadan önce geldi. İki önemli veri de ekonomiye ilişkin endişeleri artırdı.

Dün açıklanan rapor, ABD enflasyonunun Mayıs’ta yüzde 8,6 ile 40 yılın yeni rekorunu kırdığını gösterdi. ABD Başkanı Joe Biden, veriler üzerine yaptığı açıklamada enflasyonun halkın gerçek sorunu olduğunu söyledi.

“Enflasyon, görmek istediğimiz kadar hızlı düşmüyor. Enflasyonun çok hızlı düşmesi gerekli” ifadelerini kullanan Biden, Kongre’ye nakliye, reçeteli ilaç ve enerji fiyatlarını azaltmak için yasa çıkarma çağrısında bulundu.

Enflasyon verisinin ardından gelen bir diğer kötümser veri tüketici güveni oldu. ABD tüketici güveni beklentilerin üzerinde azalarak tüm zamanların düşük seviyesine ulaştı.

Geniş çapta takip edilen bu iyimserlik göstergesi, 1978’e kadar giden anket verilerinde en düşük olan 50,2’lik bir değere geriledi. Bu, Covid çöküşünden, mali krizden ve 1981’deki son enflasyon zirvesinden bile daha düşük geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.