Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Tüketici Güveni Tüm Zamanların En Düşüğüne Geriledi

ABD'nin tüketici güveni beklentilerin üzerinde azaldı ve tüm zamanların düşük seviyesine ulaştı. Ayrıntılar haberde...
ABD’de Tüketici Güveni Tüm Zamanların En Düşüğüne Geriledi
HABER GİRİŞ

ABD’de tüketici güveni, yükselen enflasyonun hanehalkı maliyesini olumsuz etkilemeye devam etmesiyle Haziran ayı itibarıyla tüm zamanların en düşüğüne geriledi. Michigan Üniversitesi’nin Haziran ön duyarlılık endeksi Mayıs’taki 58,4 seviyesinden 50,2’ye kadar düştü. Rakam 58.1 olan tahminlerin aşağısında gelmiş oldu.

Federal Rezerv’in yakından izlediği enflasyon beklentileri de bu ayın başlarında yükseldi ve katılımcıların yüzde 46’sı olumsuz görüşlerini kalıcı fiyat baskılarına bağladı. Sadece yüzde 13’ü gelirlerinin enflasyondan daha fazla artmasını bekliyor. Bu son 10 yılın en düşük beklentisi oranını ortaya koydu.

ABD tüketici güveni grafiği
Kaynak: Bloomberg

Anketin direktörü Joanne Hsu yaptığı açıklamada, “Tüketiciler, enflasyonun gelirlerini aşındırmaya devam edeceğine dair güçlü endişelerin sinyalini verdi ve belirttikleri faktörlerin yakında azalmayacağın düşünüyor.” diye konuştu.

Hsu, tüketici harcamalarının şu ana kadar güçlü kaldığını, harcamaların kısılması nedeniyle ekonomik büyümenin yavaşlayabileceğini belirtti. Diğer yandan bugün ABD’de Mayıs ayı enflasyon verisi açıklandı. 40 yıllık rekoru tazeleyen enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8.6’ya ulaştı.

Rakamlar, bu sonbaharda yapılacak kongre ara seçimleri öncesinde Başkan Joe Biden ve Demokratlar için siyasi sorunlara katkıda bulunuyor. Michigan raporu, siyasi bağımsızlar arasındaki duyarlılığın 1980’e kadar kayıtlardaki en düşük seviyeye düştüğünü gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek yıl için beklenen iş koşulları endeksi 1980’den bu yana ikinci en düşük seviyesine düşerken, dayanıklı mal satın alma koşulları göstergesi yeni bir rekor seviyeye geriledi. Enflasyonun ücret artışını aşması ile birçok Amerikalı tasarruflara yöneliyor ve daha fazla borç almayı tercih ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.