Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden Enflasyonun ABD Halkının Gerçek Sorunu Olduğunu Söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, yüksek enflasyon rakamlarına atıfta bulundu ve bunun halk için gerçek bir sorun olduğunu kaydetti.
Biden Enflasyonun ABD Halkının Gerçek Sorunu Olduğunu Söyledi
Yorum

Bugün ABD’nin Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı ve rakam beklentilerin üzerinde gelerek yüzde 8.6 olarak açıklandı. Böylece son 40 yılın zirvesi tazelenmiş oldu. Yüksek enflasyon rakamlarının ardından ABD Başkanı Joe Biden açıklamalarda bulundu.

Başkan Biden, bugün açıklanan raporla ilgili değerlendirmesinde, verilerin enflasyonla mücadeleyi neden en büyük ekonomik önceliği yaptığını ortaya koyduğunu söyledi. Rekor seviyeye ulaşan benzin fiyatlarından dolayı Rusya’yı suçlayan Biden, Ukrayna’nın işgalinin küresel boyutta fiyatları artırdığını ifade etti.

Biden’dan Enflasyon Mesajı

ABD Başkanı Joe Biden açıklamasında, “Enflasyon Amerika halkı için gerçek bir sorun. Görmek istediğimiz kadar hızlı düşmüyor. Enflasyonun çok hızlı düşmesi gerekli” ifadelerini kullandı.

Biden, Kongre’yi nakliye, reçeteli ilaç ve enerji fiyatlarını azaltmak için yasa çıkarmaya davet etti. Bununla beraber petrol ve gaz üretiminin artırılması gerektiğini söyledi. ABD’nin fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltma sözü vererek göreve başlayan Biden, gelecek yıl rekor seviyelere ulaşması beklenen petrol üretimini hızlandırmayı umduğunu söyledi.

Petrol Şirketlerini Uyardı

Fiyatları artırdıkça kârlarını da artıran petrol şirketlerine seslenen Biden, tüketicilerin yüksek işçilik ve nakliye maliyetlerinden daha fazlasını ödediğini belirterek uyarıda bulundu.

Biden açıklamasında, “Bu ülkedeki petrol ve gaz ile rafineri endüstrilerinin, Ukrayna’daki savaşın yarattığı zorluğu, aşırı kar elde eden veya fiyat artışları olan aileler için işleri daha da kötüleştirmek için bir neden olarak kullanmaması da önemli” diye konuştu.

Enflasyonun Yüksek Kalması Bekleniyor

Ekonomistler Amerikalıların fiyat artışlarının yavaşlaması için bir süre daha beklemek zorunda kalacağını söylüyorlar. Artan enflasyon nedeniyle Federal Rezerv, (FED) tüketici ve kurumsal kredi talebini kontrol etmek amacıyla faiz oranlarını yükseltmeye ve Covid-19 teşviklerini geri çekmeye başlamıştı.

FED daha önce Mart ayında 25 baz puan ve Mayıs’ta 50 baz puan olmak üzere toplamda 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Beklentiler yılın sonuna kadar faiz artırımlarının süreceği yönünde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu