Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Haziran’da Sürpriz Yaptı!

Amerika Birleşik Devletleri’nde dayanıklı mallara yönelik siparişler yüksek faiz oranlarına ve enflasyona rağmen arttı. İşte detaylar…
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Haziran’da Sürpriz Yaptı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında üretilen dayanıklı mal siparişleri Mayıs ayına göre yüzde 1,9 artarak 272,6 milyar dolara çıktı.

Bu oran, piyasa tahminlerinin üstünde seyrederek, 2022 yılının en yüksek artışı oldu. Aynı zamanda art arda dördüncü ayında artmış oldu. Mayıs ayında yüzde 0,8’lik bir artış söz konusuydu.

Dünyanın en büyük ekonomisinden gelen veri, yüzde 0,5 düşüş beklentilerinin tersine güçlü yükseliş göstererek iyimserlik yarattı.

Siparişlerdeki olumlu hareketlilik, ekonomik belirsizliğe rağmen firmaların yatırım yapmaktan çekinmediğini gösterdi.

Olumlu seyir, motorlu taşıtlar ve askeri uçaklar dahil olmak üzere çoğu kategoride görüldü.

GCM Yatırım Banner

Savunma hariç yeni siparişler yüzde 0,4, ulaşım hariç ise yüzde 0,3 olarak arttı. Ulaşım ekipmanları, üçüncü ardışık ayında arttı. Yüzde 5,1’lik yükselişle 92,7 milyar dolar olarak kaydedildi.

Ekipman yatırımını temsil eden uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri, Mayıs ayında olduğu gibi yüzde 0,5 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın