Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Bitcoin Madenciliğinin Çevreye Etkisi ile Mücadele Edecek

Kripto para madenciliğinin çevreye etkisi dünya genelinde tartışılırken, ABD düzenleme politikasını açıklamaya hazırlanıyor.
ABD, Bitcoin Madenciliğinin Çevreye Etkisi ile Mücadele Edecek
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğine olan ilgi artarken, bu faaliyetlerin çevreye etkisi uzun zamandır tartışılan konular arasında yer almakta. Ülkeler sektörü düzenlemek adına çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, sektörün enerji düzenlemesi ve iklimsel etkisi gibi faktörleri ele almak için Bitcoin madenciliğini hedefleyen ilk politikayı açıklamaya hazırlanıyor.

Öneriler Bir Araya Toplanıyor

Biden yönetimi, kripto para madenciliğinin enerji tüketimini ve emisyon ayak izini azaltmak için politika önerilerini bir araya getiriyor. Ülkedeki eleştirenler kripto para madenciliğinin iklimi tehdit ettiğini ve elektrik şebekesini zorladığını iddia ediyor.

Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi’nin enerjiden sorumlu müdür yardımcısı Costa Samaras, “Bu finansal sistemimizin bir parçası olacaksa, sorumlu bir şekilde geliştirilmeli ve toplam emisyonları en aza indirilmeli” diye konuştu.

Ağustos ayında beklenen rapor, Başkan Joe Biden’in Mart ayında federal kurumlara kripto para birimi gibi dijital varlıkların madenciliğini sağlamaları için baskı yapan yürütme emrini izleyen ilk çalışmalardan biri olabilir.

GCM Yatırım Banner

Beyaz Saray önerilerde bulunurken, hisse kanıtı (PoS) ve çalışma kanıtı (PoW) gibi protokolleri karşılaştırmanın yanı sıra madencilik gürültü kirliliği gibi faktörleri de gözden geçirecek.

Samaras bu konuyla ilgili, Proof-of-stake’e geçen bir dünyada veya sürekli bir iş kanıtı ve hisse kanıtı karışımına sahip bir dünyada uygun politika tepkilerinin ne olacağını düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Proof-of-work’te tasarım gereği enerjinin yoğun olduğunu vurgulayan Samaras, aynı zamanda daha güvenli olduğuna dikkat çekti. Samaras, politika yapıcıların yoğun talepler sırasında sunucuları kapatarak şebeke operatörlerine esneklik sunan madencilik çiftliklerine yönelik düzenleme taleplerinden bahsetti.

ABD Pazarda Lider

Bitcoin madencilik alanını düzenleme çağrıları, ABD’nin dünyanın en büyük kripto madencilerine ev sahipliği yaptığı bir noktada ortaya çıktı. Yeni bir politika önerisine duyulan ihtiyaç, Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) farklı sektörler için enerji kullanımını belirleyememesine yönelik eleştirilerin ardından geldi.

ABD’de Bitcoin madenciliğindeki büyümenin, aşırı hava koşullarından, eskiyen kablolardan ve yenilenebilir enerjinin artan benimsenmesinden etkilenen mevcut altyapı ile ülkenin enerji ekosistemine daha fazla yük getirdiği belirtiliyor.

Geçen yıl Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklaması sonrası şirketlerin taşındığı ülkelerin başında ABD geliyor. Rusya ve Kazakistan da madencilerin tercih ettiği diğer ülkeler arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.