Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB: Türkiye’ye Rus Yaptırımları Uygulanabilir

Rusya’nın kendisine uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için Türkiye’ye yönelmesi okları Ankara’ya çekti. AB, uyarı için Türkiye’ye temsilci gönderdi.
AB: Türkiye’ye Rus Yaptırımları Uygulanabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna topraklarını işgal ettiği için Rusya’ya sekizinci yaptırım paketi uygulayan Avrupa Birliği (AB), yaptırımlardan kaçınmak için Türkiye’nin kanal olarak kullanılmasına dur dedi. Rusya ile iş birliğine devam eden ve Rus lider Vladimir Putin ile ilişkilerine mesafe koymayan Türkiye’ye AB tarafından ihtar geldi.

Avrupa Komisyonu’nun Finansal Hizmetler, Finansal İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği’nden Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness Ankara’da hükümet yetkilileri ve iş dünyası temsilcileri ile Rusya’ya uygulanan yaptırım kararlarını görüştü.

Yeni yaptırımlar hakkında bilgi veren McGuinness, Brüksel’in uyarılarını aktardı. Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı savaştan bugüne, Ruslarla iş birliğini artıran Türk şirketlerini ve bankalarını AB yaptırımları kapsamına girme tehdidine karşı uyardı.

McGuinness, Kaçakçılığı Tespit Etmek ve Kökünü Kazımak için Ankara’da

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşen McGuinness, iş dünyasının önde gelen dernekleri ve kurumlarıyla da toplantı yaptı.

Resmi temaslarının ardından Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan McGuinness, “AB ve Türkiye güçlü ortaklardır. Bu büyük belirsizlik zamanlarında bağlarımızı güçlendirmek için Ankara’da olmak güzel. Rusya’ya karşı yaptırımlarımızın uygulanmasına ve hileli atlatma ve kaçakçılığı tespit etme ve kökünü kazıma ihtiyacına güçlü bir şekilde odaklandığımızı iletme fırsatı” dedi.

GCM Yatırım Banner

Gündemde Türkiye Ekonomi Modeli de Vardı

Avrupalı yetkilinin, Maliye Bakanı Nebati ve Merkez Bankası Başkanı ile yaptığı görüşmede, ülkede uygulanan ‘Türkiye Ekonomi Modeli’ hakkında da görüş bildirdiği öğrenildi.

Brüksel’in, Türkiye’nin ısrarcı olduğu bu model kapsamında yürütülen politikaları eleştirdiği paylaşıldı. AB’nin merkezi Brüksel’de yapılan değerlendirmelerde, hükümetin izlediği modelin ileriki dönemde ülke ekonomisine ve özellikle reel ekonomiye yaşatacağı zararın boyutunun daha da büyüyeceği uyarısı yapıldı.

Halk üzerinde büyük baskı kuran enflasyonun ise kısa sürede düşme eğilimine girmeyeceği tahmini yinelendi.

McGuinness’in Ankara’da kurduğu temaslar, AB’nin sekizinci yaptırım paketini devreye sokmasından bir gün sonra gerçekleşti.

Batı’nın yeni yaptırım paketi, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasının yanı sıra ithalat ve ihracat kısıtlamalarını da içeriyor. Ayrıca yaptırımları hileli yollarla delen kişi ve kuruluşların caydırılması için de yaptırım uygulama kararı bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.