Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Rus Petrolünden Vazgeçerken Türkiye Alımları İkiye Katladı!

Refinitiv verilerinde Türkiye’nin Rusya'dan petrol ithalatını artırdığı görüldü. İki ülkenin iş birliğini güçlendirmesi ile ticaret hacmi genişledi.
AB Rus Petrolünden Vazgeçerken Türkiye Alımları İkiye Katladı!
HABER GİRİŞ

Refinitiv Eikon verilerine göre Moskova’ya Batı’nın uyguladığı yaptırımlara rağmen Türkiye ikili enerji ticaretinde daha geniş bir iş birliği ile Rus petrolü ithalatını ikiye katladı.

Rusya’nın 24 Şubat’ta özel askeri operasyon olarak adlandırdığı hamle ile Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Batılı ülkeler peş peşe ülkeye karşı yaptırımlar uygulamıştı.

Avrupa Birliği (AB), Haziran başında Rus petrolüne ambargoyu da içeren 6. paketi resmen onaylamıştı.

Türkiye ise bu yaptırımlara katılmamış, Rusya’nın enerji kaynaklarına bağımlı olduğunu söylemişti. Yaptırımlar yerine Rusya’dan ayrılan AB şirketlerinin yarattığı boşluğu doldurmak için Türk şirketlerini devreye sokmuştu.

Gelişmeler üzerine Türkiye’nin Rus petrol ithalatını artırması dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Refinitiv verileri, Türkiye’nin Rusya’dan, Urallar ve Sibirya Hafif petrolü dahil olmak üzere ithalatını geçen yılın aynı dönemine göre 98 bin varilden bu yıl 200 bin varilin üzerine çıkardığını gösterdi.

Verilere göre Tüpraş ve Azerbaycan’ın SOCAR şirketine ait STAR rafinerisinin bu yıl Rusya’dan petrol alımını önemli ölçüde artırdı. Kuzey Denizi, Irak ve Batı Afrika petrol alımının ise önemli ölçüde azaldığı belirtildi.

Tüpraş’ın (Türkiye Petrol Rafinerileri) Ocak-Ağustos döneminde geçen yıl Rusya’dan aldığı yaklaşık 45 bin varil petrolü, bu yılın aynı döneminde yaklaşık 111 bin varile çıkardığı iletildi.

Refinitiv verilerinde STAR rafinerisinin ise Ocak-Ağustos döneminde geçen yıl Rusya’dan günde yaklaşık 48 bin varil aldığı petrolü, bu yıl 90 bin varile yükselteceğine işaret edildi.

Türkiye-Rusya İkili İlişkiler

Bu ayın başlarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir araya gelmiş ve ticari iş birliğini ilerletme konusunda anlaşmışlardı.

İki liderin görüşmesinde Türkiye’ye doğal gaz tedarikinin de konuşulduğu belirtilmişti. Rusya Başbakan Yardımcısı Novak ise, “Erdoğan ve Putin gaz ödemelerinin kısmen Rus rublesi ile yapılması konusunda anlaştı.” demişti.

Tüpraş’tan Milyon Dolarlık Kayıp Haberi

Geçen hafta yüksek kârlılığını bildiren Tüpraş, bu sabah milyon dolarlık kayıp yaşayabileceğini açıkladı. Yaptığı açıklamada iki ünitede üretime ara vereceğini duyurdu.

Tüpraş, yılın ikinci çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre ortalama 6 kat fazla artışla 10 milyar 611 milyon TL net kar elde etmişti.

Tüpraş’tan bugün yapılan açıklamada, İzmit rafinerisi fuel oil dönüşüm tesisleri hydrocracker ünitesinde arıza meydana geldiği söylendi. 19 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında, 4 haftalık süreyle üretime ara verildiği duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.