Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüpraş Üretimi Sekteye Uğradı Zarar 110 Milyon Dolar!

İzmit rafinerisinde arıza yaşayan Tüpraş, üretime 1 ay ara verdiğini duyurdu. Üretimin sekteye uğramasının ise şirketi milyon dolarlık kayba uğratacağı açıklandı.
Tüpraş Üretimi Sekteye Uğradı Zarar 110 Milyon Dolar!
HABER GİRİŞ

Geçen hafta açıkladığı yüksek kârlılıkla ses getiren Tüpraş, bugün milyon dolarlık kayıp yaşayabileceğini açıkladı.

Türkiye Petrol Rafinerileri (TÜPRAŞ), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı açıklamada iki ünitede üretime ara vereceğini duyurdu.

Üretimdeki aksama nedeniyle 110 milyon dolarlık faiz, amortisman, vergi öncesi kâr (FAVÖK) kaybı söz konusu olabileceğini bildirdi.

Tüpraş’tan yapılan açıklamada, İzmit rafinerisi fuel oil dönüşüm tesisleri hydrocracker ünitesinde arıza meydana geldiği ve 19 Ağustos – 15 Eylül tarihlerini kapsayan 4 haftalık süreyle üretime ara verildiği duyuruldu. Açıklamanın devamı şöyle:

“Üretime ara verilen dönemde, İzmit rafinerisindeki diğer tüm ünitelerde tam kapasite kullanılarak dizel üretimine devam edilecek olup, duruş nedeniyle üretimde yaşanacak düşüşün ithalat ile karşılanması planlandığından nihai satış hacminde önemli bir etki beklenmemektedir.”

GCM Yatırım Banner

Tüpraş Bu Yıl Kârında Rekor Kırmıştı

110 milyon dolarlık zarar açıklaması, Tüpraş’ın geçen hafta duyurduğu yüksek kârlılık rakamlarının ardından geldi.

Artan üretim, yüksek petrol fiyatları ve yoğun talep, yılın ilk yarısı için sanayi devinin kârını 11,5 milyar liraya çıkardı.

Tüpraş, yılın ikinci çeyreğini kapsayan dönemde geçen senenin aynı dönemine göre ortalama 6 kat fazla artışla 10 milyar 611 milyon TL net kâr elde etti.

2022’nin ilk yarısını kapsayan dönemde faaliyet kârı ise 14 milyar 915 milyon TL’ye ulaştı. Bu miktar, geçen yılın aynı dönemindeki faaliyet kârı ile kıyaslandığında 11 kat fazla gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın