Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Maliye Bakanları Kripto Düzenlemesini İçeren Kuralları Onayladı

Avrupa Birliği ülkelerinin maliye bakanları, kripto varlıklar için yasal çerçeve içeren ilk kurallar dizisini onayladı. Detaylar şöyle...
AB Maliye Bakanları Kripto Düzenlemesini İçeren Kuralları Onayladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği maliye bakanları tarafından dönüm noktası niteliğindeki yeni kripto kuralları imzalandı. AB Konseyi, Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesini (MiCA) oybirliğiyle onaylayarak bloğu, kripto lisanslama rejimi ile dünyadaki ilk büyük yargı alanı haline getirdi.

Düzenleme ile kripto para transferleri konusunda yeni kara para aklamayı önleme önlemleri hayata geçirilmiş olacak.

AB dönem başkanlığını yürüten İsveç Maliye Bakanı Elisabeth Svantesson, “Son olaylar, bu varlıklara yatırım yapan Avrupalıları daha iyi koruyacak ve kripto endüstrisinin kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasını önleyecek kuralların acilen uygulanması gerektiğini doğruladı” açıklamasında bulundu.

Kurallar, 27 ülke bloğunda kripto varlıkları, tokenize edilmiş varlıkları ve sabit paraları ihraç etmek, ticaretini yapmak ve korumak isteyen firmaların bir lisans almasını gerektiriyor. Bakanlar, işlemlerin izlenmesini kolaylaştırarak vergi kaçakçılığı ve kara para aklama için kripto varlık transferlerinin kullanılmasıyla mücadele etmek için adımlar attı.

Ocak 2026’dan itibaren hizmet sağlayıcılar, aktarılan miktara bakılmaksızın kripto varlıklarda alıcı ve göndericilerin adlarını alması şartı üzerinde anlaştılar.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, üye ülkelerin kripto varlıklardaki işlemleri kapsayacak şekilde vergilendirmede birbirleriyle nasıl iş birliği yapacaklarına ve en zengin bireyler için peşin vergi kararları hakkında bilgi alışverişine ilişkin kuralların değiştirilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Kripto firmaları, düzenlemelerde kesinlik istediklerini söyleyerek, ülkelere AB kurallarını kopyalamaları için baskı yapıyor. İngiltere, sabit paralarla başlayan ve daha sonra desteklenmeyen kripto varlıklara doğru genişleyen aşamalı bir yaklaşımın ana hatlarını çizdi, ancak kesin bir adım atılmış değil.

ABD ise yeni kuralların getirilip getirilmeyeceğine ve bunları kimin uygulayacağına karar verirken, sektördeki yaptırım eylemi için mevcut menkul kıymetler kurallarını kullanmayı tercih ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.