Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Konseyi Ukrayna ile Geçici Serbest Ticaret Anlaşmasını Uzatıyor

Avrupa Birliği Konseyi, Ukrayna ile gerçekleştirilen geçici ticaret serbestisi anlaşmasını uzatma kararı aldı. Detaylar haberde;
AB Konseyi Ukrayna ile Geçici Serbest Ticaret Anlaşmasını Uzatıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği, Rusya’nın askeri saldırısıyla karşı karşıya olan Ukrayna’ya siyasi ve ekonomik desteğini göstermeye devam ediyor. Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi, Ukrayna ile geçici ticaret serbestisi ve Ukrayna ürünlerine uygulanan diğer ticari imtiyazların bir yıl süre ile uzatılmasına karar verdi.

Konsey bugün, Ukrayna’nın AB’ye ihracatı üzerindeki tüm gümrük vergilerinin, kotaların ve ticari savunma önlemlerinin Haziran 2024’e kadar askıya alınmasını yenileyen yönetmeliği kabul etti.

“Ukrayna Ekonomisinin Ayakta Kalmasına Yardımcı Olacak”

Yapılan açıklamada, alınan tedbirlerin, Ukrayna’nın AB ile ticari ilişkilerinde istikrarı sürdürmesine ve çok zorlu koşullar altında ekonomisini ayakta tutmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Kapsamlı askeri, mali ve insani destekle birleştiğinde bu durumun, Ukrayna’nın uzun vadeli toparlanmasına yardımcı olmak için çok önemli olduğu vurgulandı.

Yönetmelik Kapsamı

Kabul edilen yönetmeliğin bir yıllık bir süre için geçerli olacağı belirtilirken kapsamına dair detaylı bilgiler de verildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @EUCouncilPress

Yönetmenliğin, derin ve kapsamlı bir serbest ticaret bölgesi (DCFTA) kuran AB ile Ukrayna arasındaki ortaklık anlaşması kapsamındaki tüm ödenmemiş gümrük vergilerini kapsadığı belirtildi. Yönetmeliği kapsayan diğer unsurlar ise Ukrayna menşeli ithalatta anti-damping vergilerinin tahsili ve Ukrayna menşeli ithalata ilişkin ortak ithalat kurallarının (koruma tedbirleri) uygulanması olarak belirtildi.

Şu anda Konsey Başkanlığını yürüten İsveç Uluslararası Kalkınma İş birliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell konuya dair açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz ve haksız saldırısı, ülke ekonomisi üzerinde yıkıcı bir etki yarattı. Yenilenen özerk ticaret tedbirleri, Ukrayna’yı tartışmasız bir şekilde destekleyecek ve aynı zamanda AB’ye, gerektiğinde iç pazarı, bazı tarım ürünlerinin ithalatındaki önemli artıştan korumanın bir yolunu sağlayacaktır.”

Yönetmelik, kabulüyle birlikte Konsey ve Avrupa Parlamentosu temsilcileri tarafından imzalanacak ve 6 Haziran’da yürürlüğe girmeden önce Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın