Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

5 Bin Liralık İkramiyede Son Adım: Teklif Meclis’e Geliyor

Çok sayıda vatandaşın yakından takip ettiği maddeler arasında yer alan emekliye cumhuriyet ikramiyesi ve günlük konutlara sertifika şartı yeni haftada Meclis gündemine gelecek.
5 Bin Liralık İkramiyede Son Adım: Teklif Meclis’e Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emeklilere, cumhuriyetin 100’üncü yılına özel bu yıl bir defaya mahsus 5 bin lira ikramiye verilmesi ve konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin düzenleme, geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildikten sonra sıra Genel Kurul’a geldi.

TBMM Genel Kurulu’nda yeni haftanın gündem maddesi olarak görüşülecek emekli ikramiyesinde, emekli olup fiilen çalışmayı sürdürmeyen emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılacak.  Ödemelerin Kasım ayının ilk yarısı itibarıyla hesaplara yatırılması için yasal zemin oluşturulacak.

Haftalık çalışmasına 24 Ekim Salı günü başlayacak olan kurul, Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ikinci bölümünde yer alan maddeleri ele alacak.

Böylece günlük olarak kiraya verilen konutlara ruhsat zorunluluğu getirilecek ve ruhsatsız evler günlük olarak kiralanamayacak.

Kentsel Dönüşüm Düzenlemeleri de Görüşülecek

TBMM Genel Kurulu’nda kentsel dönüşüme hız kazandırmak için hazırlanan dönüşüm teklifi de görüşülecek.

GCM Yatırım Banner

Buna göre Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile afet alanında yıkım kararı alınan yapılarla ilgili yargısal süreçlere ilişkin düzenlemeler hazırlanacak.

Teklife göre kentsel dönüşüm durumlarında yapı ruhsatı dahil, tüm işlemlerde maliklerin salt çoğunluğu esas alınacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın