Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Günlük Kiralık Evler için Yasal Prosedür Netleşti

Günlük olarak kiraya verilen daireler için ev sahiplerinin alması planlanan turizm konut ruhsatına ilişkin detaylar geldi. Ayrıntılar haberde…
Günlük Kiralık Evler için Yasal Prosedür Netleşti
HABER GİRİŞ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Temmuz ayının sonunda yaptığı, günlük kiralanan dairelerin mevzuata uygun olarak sertifikalandırılması açıklaması sonrası detaylar kamuoyuyla bugün paylaşıldı.

Günlük kiralık evlere gelecek yeni düzenlemenin detaylarını paylaşan Sabah gazetesinin haberine göre evlere turizm konutu ruhsatı gelecek ve ruhsatı olmayan konutlar için ev sahiplerine 1 milyon TL’lik idari para cezası uygulanacak.

Düzenlemeyle ilgili hazırlanan yasa teklifinin bu ay içinde Meclis’e sunulması planlanıyor. Teklifin Meclis’ten geçmesi halinde dairesini günlük olarak kiralayan ev sahipleri ya da emlakçılar yasadan sorumlu olacak.

Sorumlular, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘turizm konutu’ ruhsatı almakla yükümlü olup, bu ruhsatı işletme mantığıyla ev kapısının önüne asacak.

Kapısında turizm konutu ruhsatı bulunmayan daireler günlük olarak kiralanamayacak.

GCM Yatırım Banner

Ruhsat için Belirli Şartların Karşılanması Gerek

Turizm konutu ruhsatı için ev sahiplerinden belirli koşulların sağlandığını belgelemesi istenecek.

Buna göre dairenin bulunduğu apartmanda yangın merdiveni, yangın raporu belgesi, atıkların kontrolü belgesi izinleri zorunlu olacak.

Dairenin içinde ise bir otelde bulunması gereken zorunlu eşyaların yer alması koşulu aranacak.

Bu kapsamda dairede saç kurutma makinesi, havlu, nevresim takımı, terlik gibi belli başlın ürünler yer alacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.