Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Günlük Kiralık Daireler için Sertifika Şartını Duyurdu

Kültür ve Turizm Bakanı, günlük kiralanan dairelerin mevzuata uygun olarak sertifikalandırılması için karar aldıklarını açıkladı. Detaylar haberde…
Bakan Günlük Kiralık Daireler için Sertifika Şartını Duyurdu
HABER GİRİŞ

2023 Yılı Değerlendirme Toplantısı sonrası basın mensuplarının karşısına geçen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, günlük kiralanan dairelere ilişkin alınan yeni kararı duyurdu.

Bakan, Airbnb üzerinden günübirlik kiralanan evler için sertifika belgelendirme şartı geleceğini açıkladı.

Günlük kiralık evler hakkında yaptığı açıklamada, “Bu tarz kiralama yapanlara belgelendirme zorunluğu getirilecek, konaklayan kişileri düzenli olarak bildirilmeleri istenecek. Buradan elde edilen gelire de belli oranlarda vergi uygulanacak” diye ifade kullandı.

Günlük kiralanan evlerdeki talebin yoğunluğuna ve bu alanda vergilendirmenin doğal olduğuna dikkat çekerek, “Mevzuatları şekillendiriyoruz, hepsi kayıtlı ekonomi haline getirilecek, günübirlik evlere karşı değiliz, sadece dünyada olduğu gibi belli bir belgelendirme ile mevzuatlara uygun şekilde yapılması taraftarıyız. Bu da bir turizm şeklidir, çok talebi var” dedi.

Seçime Rağmen Turizm Verileri İyi Geldi

Bugün açıklanan turizm verilerini de yorumlayan Bakan Ersoy, senenin ilk 2 çeyreğinde geçen yıla nazaran yüzde 27 artış göstererek 21 milyar 734 milyon dolara ulaşan turizm gelirleri ve yüzde 17,5 artışla 22 milyon 945 bin olan ziyaretçi sayısı için “Deprem ve seçim sürecinin etkilerine rağmen Türkiye bu gerçekleşmeleri yakaladı” dedi.

GCM Yatırım Banner

Maddi verilerin önemine atıf yaparak, “Geçen yılın aynı döneminde 10,5 olan gecelik konaklama 9,9 geceye geriledi. Kişi başı gecelik harcama yüzde 11,9 artarak 99,9 dolara yükseldi. Bu çok önemli bir rakam. 2017 yılına kadar kişi başı gecelik gelirimiz 62 dolara kadar düşmüştü. Şimdi 100 dolara yaklaştı” diye ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın