Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’te Bitcoin ve Ethereum’u Tahtından Edebilecek 6 Kripto Para!

Bitcoin ve Ethereum kripto piyasasının liderleri ancak bu hep böyle mi gidecek? Analistler bu ikiliyi zorlayacak bazı altcoinleri sıraladı. Detaylar haberde;
2023’te Bitcoin ve Ethereum’u Tahtından Edebilecek 6 Kripto Para!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasında binlerce kripto para birimi mevcut. Ancak, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) en güvenilir ve piyasa değeri en yüksek kripto varlıklar olma özelliklerini koruyor. Ünlü analiz şirketi Analytics Insight’ın araştırma ekibi gelecek dönemde bu ikiliyi tahtından etme potansiyeli taşıyan kripto para birimlerini sıraladı.

Amiral kripto para birimi Bitcoin’in 65.000 doları aşması beraberinde pek çok yeni milyoneri ortaya çıkardı. Ancak kripto para birimlerinin geneli, 2022 yılının Haziran ayında dik bir dönüş yaptı.

Dünya, başarılı ve kârlı bir dijital para birimi çerçevesi oluşturmak için adımlar atarken, piyasa bir kayıp ve oynaklık uçurumuna girdi. Ardından, çok sayıda yatırımcı daha fazla mali kayıpla karşılaşmamak için yatırımlarını satmaya ve piyasadan kaçmaya karar verdi.

Bitcoin’in düşen pazar hakimiyeti, kripto kullanıcılarını dijital varlık ekosisteminden kaçmaya zorlayan birincil tetikleyicilerden biriydi.

BTC’nin mevcut oynaklığı ve düşen pazar hakimiyeti diğer altcoinlerin yükselmesine yol açmakta. Uzmanların en büyük iki kripto para birimini tahtından indirebileceğini düşündüğü birçok alternatif var.

GCM Yatırım Banner

İşte 2023’te Bitcoin ve Ethereum’u geçebilme potansiyeli taşıyan kripto para birimleri:

Cardano (ADA)

Cardano, geçen yıl boyunca çarpıcı bir fiyat performansı ortaya koydu. ADA, hem Ethereum’un hem BTC’nin karşılaştığı bazı güçlükleri çözmeyi amaçlayan üçüncü nesil kripto para birimi olarak biliniyor. Misyonu, blockchain teknolojisini kullanmak ve gerçek dünya sorunlarını çözmektir.

Yatırımcıların ADA’yı diğerlerine tercih etmesinin bir başka nedeni de algoritmasının diğerlerinden daha sürdürülebilir olmasıdır.

Solana (SOL)

Solana, saniyede 50.000 işlem işleme kapasitesine sahipken, Bitcoin yalnızca yaklaşık 7 TPS işleyebilir. Bu, SOL’un BTC’den çok daha hızlı olduğunun açık bir kanıtıdır.

Akıllı sözleşmeleri çalıştırabilen programlanabilir bir blok zincirine sahiptir ve Cardano gibi çevre dostudur. SOL’un 2021’deki performansı oldukça dikkat çekiciydi. FTX krizi, kripto para birimine sert darbe vurmuş olsa da yakın zaman içinde toparlanıp yeniden ilk 10’daki yerini alabilir.

Ripple (XRP)

Birçok kişi kripto para birimi fikrine sıcak baksa da merkezi olmayan yapıları nedeniyle bu alana yatırım yapmaktan cayabilir. Bu noktada fark yaratan Ripple ağının yerel kripto para birimi XRP, Ripple şirketi tarafından geliştirilen bir kripto varlıktır.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Ripple

Piyasa değeri ile yedinci sırada yer alan XRP, minimum işlem maliyetleriyle birkaç saniye içinde inanılmaz derecede hızlı işlemlere sahiptir. Üzerindeki SEC davası yükünü atması ile birlikte önü açık görünüyor.

Litecoin (LTC)

Litecoin genellikle BTC’nin yakın kardeşi olarak kabul edilir. LTC’yi daha çekici kılan birkaç fark dışında, her iki kripto da aynı şekilde çalışır.

Litecoin sistemi, Bitcoin’den yaklaşık 4 kat daha hızlı çalışacak şekilde tasarlanmıştır. İşlemlerin meşruiyetini Bitcoin’den çok daha hızlı onaylayabilir. BTC’nin yalnızca 21 milyon arzı varken Litecoin’in arzı 84 milyon tokendır. Son haftalarda ciddi bir yükseliş ivmesi yakalayan LTC’nin gelecekte büyük bir şansı var.

Avalanche (AVAX)

Avalanche, kripto pazarının yükselen yıldızıdır. AVAX, hem Avalanche konsensüs mekanizmasının bir parçası olarak hem de işlem ücretlerini ödemek için kullanılabilir.

Ekosistemine taşınan daha fazla uygulama ile kripto varlık, gelecekte piyasadaki en büyük kripto para birimlerinden biri olma konumuna ulaşmak için en iddialı olanlardandır.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, kripto evrenindeki meme tabanlı kripto para birimlerinden biridir. Büyüyen yatırımcı topluluğu, DOGE’yi her geçen gün hızla daha popüler hale getiriyor ve bu da gelecekte büyük bir büyüme potansiyeline sahip olabileceğini gösteriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @dogecoin

Teknoloji devi Elon Musk’tan da destek alan Dogecoin, fanatik topluluğu ile kullanım alanını genişleterek gelecekte çok farklı yerlerde olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.