Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zincir Marketlere Yeni Düzenleme: Bakanlığa Bildirim Yapılacak

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında, zincir marketler ürün ve şube bilgilerini Ticaret Bakanlığı ile paylaşmak zorunda olacak.
Zincir Marketlere Yeni Düzenleme: Bakanlığa Bildirim Yapılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son günlerde zincir marketlere yönelik fahiş fiyat suçlamaları konuşulurken, konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Perakende ticarette uygulanacak ilke kurallar hakkında yapılan yönetmelik hakkında değişiklik yapıldı.

Buna göre perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine olanak sağlanması amaçlandığı kaydedildi.

Düzenleme kapsamıdna gıda perakene sektöründe faaliyet gösteren zincir marketlerin şube sayısı ikiden fazla ise satışa sundukları ürünler ve şube bilgilerine ilişkin bilgilendirme yapmaları zorunlu olacak. Bilgilendirme Ticaret Bakanlığı’na yapılacak.

Yönetmeliğe göre verilerin ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabileceği ve veri aktarımının usul ve esaslarının bakanlıkça belirleneceği ve zincir mağazalara bildirim yapılacağı belirtildi.

İlgili değişiklik son günlerde zincir marketleri odak noktasına koyan tartışmaların ardından geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zincir marketlere yönelik düzenleme yapacaklarının sinyalini vermesi ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç’ın açıklamaları tansiyonun yükselmesine neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Tartışmalara Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılmış ve zincir marketlerin kapatılması gerektiğini söylemişti. Aykaç’ın bu söylemlere yanıtı sonrası gerilim daha da artmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.