Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BİM’den Erdoğan’a Yanıt: Memlekette Haksız Rekabet İşliyor!

Erdoğan’ın zincir marketlerle ilgili yaptığı açıklamalara BİM’den cevap geldi. Kurul üyesinin kullandığı ifadeler dikkat çekti. İşte detaylar;
BİM’den Erdoğan’a Yanıt: Memlekette Haksız Rekabet İşliyor!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde zincir marketlerdeki fiyatlara ilişkin yaptığı açıklamalar gündemde yer edinmişti. Erdoğan, kontrolleri sıkılaştıracaklarını, fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacaklarını söylemişti. BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Bloomberg’e konuyla ilgili demeç verdi.

Aykaç, fahiş fiyat konusunun bu kadar gündemde olmasının gerekçesinin enflasyon oranları olduğunu söyledi. Dünyanın mücadele ettiği bir enflasyonun biraz daha farklı yaşanır halinin görüldüğünü, üretimde maliyet enflasyonunun olduğunu paylaştı. Bunun dikkate alınmadığı sürece bu konuşmaların spekülatif olacağını aktardı.

“Birçok İşletmemiz Zarar Ediyor”

İşletmelerin zarar ettiğini belirtti ve kar edenlerin de yüzde 0-4 oranında marjı olduğunu vurguladı. BİM açısından herhangi bir ceza beklentilerinin olmadığını ifade etti.

Kurul Üyesi, “Kendi kendimize yeteceksek birçok konuda dışa bağımlılığı azaltmalıyız.” dedi. Tarıma ve hayvancılığa dikkat çekerek bunları artırmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan’ın ifadeleri için “Bizlerin üzerine yapıştırılmaya çalışılan şeyler” diyen Aykaç, BİM’in bilançosunu işaret ederek kar marjında artış olmadığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Rekabet Kurumu’na Çağrı

Rekabet Kurumu’na seslenendi ve kontrollerin sıkılaşmasıyla ilgili bir problemlerinin olmadığını, varsa eksiklerini gördüklerini söyledi.

Türkiye’nin taklit ürün üreten 3.ülke konumunda olduğunun söylendiğini ifade ederek “Buna bir çare bulalım artık” şeklinde konuştu.

Tedarikte bir daralma olduğunu, fiyatlara yansıdığını aktardı ve Türkiye’de çağa ayak uyduramamış 150’den fazla yerel market olduğuna dikkat çekti.

75 bin üzerinde çalışana ve EYT’ye takılan ciddi sayıda çalışana sahip olduklarını kaydetti. Türkiye’de gelir grubunun üst ve alt olarak ikiye ayrıldığını paylaştı.

Asgari ücret oranının beklentileri karşılaması durumunda adil olacağını bildiren Aykaç, son olarak enflasyonda Mart-Nisan’ı işaret ederek dramatik bir düşüş beklediğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.