Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zeytinyağı İhracatında Yeni Bir Karar Alındı

Ticaret Bakanlığı’ndan öğrenilen bilgiye göre zeytinyağı ihracatının devamlılığına yönelik yeni bir karar alındı. Detaylar şöyle...
Zeytinyağı İhracatında Yeni Bir Karar Alındı
HABER GİRİŞ

Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına yönelik hayata geçirilmiş olan kısıtlamaların 1 Kasım 2023 tarihinde sonlanması öngörülüyordu. Ticaret Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre yeniden değerlendirme yapıldı ve ihracatın devam etmesinin iç piyasadaki fiyatlara olumsuz yansımaları olacağına karar verildi.

Bu kapsamda ihracat kısıtlamasının sürmesine karar verildiği öğrenildi. Alınan karar ile 1 Ağustos’ta başlayan ve Ekim ayı sonuna kadar sürecek olan dökme ve varili zeytinyağı ihracat yasağı süresiz olarak uzatıldı.

Halihazırda 18 litreye kadar yapılan zeytinyağı ihracatında bir kısıtlama bulunmuyor. Kutulu ve ambalajlı zeytinyağı ihracatı devam ediyor. Temmuz’da zeytinyağı ihracatçısına verilen teşviklerde kesintiye gidilmesinin ardından aAğustos ayı başında ise zeytinyağı ihracatına 3 aylık yasak getirilmişti.

İspanya’ya yapılan zeytinyağı ihracatının yılın ilk 6 ayında 26,8 kat birden artması dikkat çekmişti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatının 2023 Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 190 oranında artarak 559,8 milyon dolara yükseldi.

Yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre Türkiye zeytinyağı fiyatında dünya birincisi konumunda. Fiyatlar Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 130’a yakın artış kaydetmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın