Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenskiy: Rusya Avrupa’yı Enerji Silahı ile Sindiriyor!

Zelenskiy, Rusya’nın Avruya’ya enerji grevine hazırlandığına işaret ederek Avrupa Komisyonu Başkanı ile görüştüğünü duyurdu. İşte detaylar;
Zelenskiy: Rusya Avrupa’yı Enerji Silahı ile Sindiriyor!
HABER GİRİŞ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy Rusya’nın Avrupa’ya gaz taşıyan ana boru hattını kapatmasının ardından açıklamalarda bulundu. Rusya’nın her bir Avrupa vatandaşının normal yaşamını yok etmek istediğini söyledi.

Zelenskiy, “Henüz füzelerle vuramadığı yerde yoksulluk ve siyasi kaosla vurmaya çalışıyor.” diyerek dikkat çekti.

Bu günlerde Rusya’nın Avrupa üzerindeki enerji baskısını daha da artırmaya çalıştığını ileten Zelenskiy, Kuzey Akım 1’deki gaz dağıtımının tamamen durdurulmasına işaret etti.

Rusya’nın bütün Avrupa’yı zayıflatmak ve sindirmek istediğini aktaran Zelenskiy, bunu konvansiyonel silahların gücüyle yapamadığı durumlarda enerji silahlarının gücüyle yaptığını söyledi.

Bu duruma karşı savunmak için Avrupa’nın daha fazla birliğe, koordinasyona ve karşılıklı olarak daha fazla yardıma ihtiyaç olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın bu kış tüm Avrupalılara karşı belirleyici bir enerji grevine hazırlandığını vurgulan Zelenskiy şöyle konuştu:

“Buna verilecek anahtar cevaplar iki şey olmalıdır: Birincisi, bizim birliğimiz terör devletine karşı savunmada birlik. İkincisi ise Rusya üzerindeki kendi baskımızı her düzeyde yaptırımların artırılması ve Rusya’nın petrol ve gaz gelirlerinin sınırlandırılması dahildir. Hep birlikte ne kadar çok saldırı yaparsak, bu teröristler o kadar az saldırı yapabilecek.”

Rusya’nın Petrol ve Gaz Satışına Sınırlama

Volodimir Zelenskiy yaptığı konuşmanın ardından bugün resmi Twitter hesabından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefonla görüştüğünü duyurdu.

Zelenskiy'nin Ursula von der Leyen ile Telefonla Görüşmesi
KAYNAK: TWİTTER

Makro finans yardımının bir sonraki diliminin tahsisi için konuşulduğunu paylaşan Zelenskiy, Rus vatandaşlarına vizenin yasaklanması da dahil olmak üzere 8. yaptırım paketinin hazırlanacağını kaydetti.

Rusya’nın petrol ve gaz satışından elde ettiği fazla kârı sınırlamak için Leyen ile koordine edildiğinin bilgisi verildi.

Zelenskiy paylaşımını, “Ukrayna’nın yedi tavsiyesini yerine getirir getirmez Avrupa Komisyonu tarafından hızlı bir değerlendirme yapma olasılığı değerlendirildi.” diyerek sonlandırdı.

2 Eylül’de Avrupa’nın Gazı Tamamen Kesildi

Rus enerji şirketi olan Gazprom 2 Eylül’de Kuzey Akım 1 boru hattından gerçekleşen gaz sevkiyatını tamamen durdurulduğunu bildirmiş, boru hattının ne zaman aktif olacağı ile ilgili bilgi vermemişti. Gerekçenin ise hatta meydana gelen yağ sızıntısı olduğu söylemişti.

Birçok Avrupa ülkesinde kış için endişeli bekleyiş sürerken Rusya’nın vanaları tamamen kapatması, Avrupa için çok büyük sorunlara neden olmuştu. Bunun üzerine Almanya bugün 65 milyar euroluk paket duyurusunda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.