Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski Köprüleri Yaktı: Müzakerelere Yer Kalmadı

Ukrayna’nın Kırım Köprüsü’ndeki atağının ardından Rusya ile ipler tamamen koptu. Kiev bombardımana tutulduktan sonra Zelenski, radikal bir çıkış yaptı.
Zelenski Köprüleri Yaktı: Müzakerelere Yer Kalmadı
HABER GİRİŞ

Rus birliklerinin Ukrayna’daki kentlere düzenlediği füzeli saldırıların ardından gelen kamikaze drone atakları, iki ülke arasındaki köprüleri yıktı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, bugün yaptığı açıklamada Rusya ile olası bir müzakere masasının kurulmayacağı mesajını tüm dünyaya duyurdu.

Rus güçlerin Ukrayna topraklarında yarattığı tahribat ve sivil ölümlerine yönelik eleştirilerini paylaşan Zelenski, elektrik konusunda ciddi zarar gördüklerini açıkladı.

Twitter üzerinden konuşan Ukrayna lideri, ülkesindeki tahribatı bir tür Rus terörist saldırısı olarak tanımladı.

Rusya’nın terör eylemlerinde enerji ve kritik altyapıyı hedefe aldığını söyleyerek, “10 Ekim’den bu yana, Ukrayna’nın elektrik santrallerinin yüzde 30’u yok edildi ve ülke genelinde büyük elektrik kesintilerine neden oldu” dedi.

Ülkede yaşanan sorunların sorumlusu olarak gösterdiği Rusya için kesin konuşan Zelenski, “Putin rejimiyle müzakereler için yer kalmadı” şeklinde çıkışta bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca işgalci Rus güçlerin en iyi yaptıkları şeyin sivilleri öldürmek olduğunu ve buna devam ettiklerini ifade etti.

Ukrayna’nın başkenti Kiev ve diğer büyük kentlerde enerji tesislerinin hedef alınmasındaki birincil amacın, Ukraynalıların direniş gücünü kırmak olduğu söyleniyor.

Kentlerdeki patlamalara ilişkin yapılan yorumlarda, özellikle son haftalarda Ukrayna birliklerinin ayrılıkçı bölgelerde ilerleme kaydetmesi ve Rus birliklerini püskürtmesinden sonra Kremlin’in misilleme yaptığına dikkat çekiliyor.

Bu yoruma temel hazırlayan bir gelişme, Rus lider Vladimir Putin cephesinden gelmişti. Putin, Kiev’e düzenlenen ilk saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Kiev’in bu eylemlerini karşılıksız bırakamazdık” diyerek, Ukrayna’nın başkentine atılan füzelerin Kırım Köprüsü saldırısına karşı misilleme olduğunu kabul etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.