Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Kırım Köprüsünü Hedef Aldı: Rusya Felaket Olur Demişti

Ukrayna ordusu tarafından, Rusya için büyük öneme sahip olan Kırım köprüsü vuruldu. Rusya daha önce bunun olmasının felaket yaratacağını açıklamıştı.
Ukrayna Kırım Köprüsünü Hedef Aldı: Rusya Felaket Olur Demişti
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya haber kaynakları, bugün erken saatlerde Kırım’daki Kerç köprüsünde bir yakıt tankının yandığını ve Ukrayna medyasının bir patlama bildirdiğini açıkladı. 2018’de açılan ve Kırım’ı Rusya’nın ulaşım ağına bağlamak için tasarlanan karayolu ve demiryolu köprüsünde trafik askıya alındı.

Kırım köprüsünün bölümlerinden birinde bir yakıt deposunun yandığı bildirildi. Köprünün demiryolu hattının yanındaki karayolunda ise çökme yaşanırken, olayın saldırı olup olmadığı yönünde soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’ın 2014’te ilhak edilmesinin ardından 2018’de köprünün açılışını yaptı ve yaptırımlar ve Batı ile ilişkileri olumsuz etkilemişti.

Eylül ayında Rusya, Kiev ve Batı’nın silah zoruyla yapılan düzmece tatbikatlar olduğunu söylediği referandumlar düzenledikten sonra Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya eyaletlerinin ilhakını duyurdu.

Ukrayna: Bu Daha Başlangıç

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise “Kırım köprüsü patlaması başlangıç. Yasal olmayan her şey yok olmalı” ifadeleri kullanıldı ve adeta Rusya’ya meydan okundu.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev köprünün hedef alınması halinde, bunu yapanlar için kıyamet gününün geleceği ve çok sert bir tepki vereceklerini söylemişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanlarından Mihaylo Podolyak ise işgal altındaki bölgelerde ikmal hatlarını hedef alacaklarını ve Rus güçleri arasında kaos yaratacaklarını ifade etmişti. Kırım ayrılıkçı yönetiminden Oleg Kryuchkov köprüde yangın oluştuğunu ve nedenleri konuşmak için erken olduğunu belirtti.

Avrupa’nın en uzun köprüsü olarak bilinen ve yapımı 3,6 milyar dolara mal olan Kırım köprüsü, Rusya mallarının dünyaya açılmasında büyük öneme sahip. Köprü ayrıca milyonlarca insan tarafından kullanılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu