Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Geri Çekildi: İlk Taktik Nükleer Top Mermisi Atılabilir

Ukrayna'nın Lyman kentini geri almasının ardından Rusya’nın birlikleri geri çekmesi şüphe uyandırdı. Putin’in nükleere yönelebileceği söylendi.
Rusya Geri Çekildi: İlk Taktik Nükleer Top Mermisi Atılabilir
HABER GİRİŞ

Rus lider Vladimir Putin’in Ukrayna’da yer alan Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya’yı ilhak ettiklerini duyurmasının ardından çatışmalar sürdü. Rus güçlerinin Kiev topraklarının beşte birini ilhak etmesi, savaşta yeni bir dönüm noktası oldu. İlhak edilen 4 bölge, Rusya-Ukrayna savaşında sembol oluşturdu.

Ukrayna kuvvetleri uzun süren mücadelenin ardından dün sayıları 5 bini bulan Rus askeriyle birlikte Donetsk’teki Lyman kalesini kuşattı. Bugün ise Donetsk’in Lyman kenti geri alındı.

Putin’in ilhak ilanının üzerinden 24 saat geçmeden, Kiev’in kritik bölgeleri geri alması Rusya tarafında şaşkınlık yarattı. Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerin ve müttefik güçlerin çekildiğini duyurdu.

Ukrayna Taarruza Devam Edecek

Cephedeki gelişmeleri dünya kamuoyuyla paylaşan Ukrayna Savunma Bakanlığı Doğu Birlikleri Komutanlığı Sözcüsü Sergey Çerevatiy, Ukrayna ordusunun taarruza devam ettiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Donetsk bölgesinde daha bir buçuk ay önce Rusların kontrolüne geçen stratejik Lyman kasabası Cumartesi sabahı itibarıyla tarafımızdan kuşatıldı. Birliklerimiz kuşatmayı tamamlarken, aynı bölgede Yampol, Novoselovka, Şandrigolovo, Drobişevo ve Stavki yerleşim birimleri de kurtarıldı. Bir gecede 80 kilometrekarelik alan yeniden kontrolümüze geçti. Lyman kasabası ve çevresinde, istihbarat verilerine göre 5 ila 5 bin 500 civarında Rus askeri bulunuyor. Rus askerleri, çemberi delmek için birkaç girişimde bulunsalar da başarılı olamadılar.”

GCM Yatırım Banner

İlk Taktik Nükleer Top Mermisi Atılabilir

Bu gelişme, Rusya’nın lojistik ve nakliye merkezi olarak kullandığı Lyman’ı geri alan Kiev’in en büyük kazanımı olsa da geride nükleer korkuyu artırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın geri çekilme hamlesi akıllara nükleer silah tehdidini getirdi. Moskova’nın bu kuşatmayı gerekçe göstererek ilk taktik nükleer top mermisini Lyman kasabasına atabileceği söylentileri yayıldı.

Rusya’nın müttefiki Çeçen lider Ramazan Kadirov’un, ” Lyman yenilgisinin ardından Rusya düşük kapasiteli nükleer silah kullanmayı düşünmeli” açıklaması endişeleri artırdı.

Tüm dünyayı nükleer silah ile tehdit eden Rusya’nın gövde gösterisi olarak taktik nükleer hamlede bulunması beklentiler arasında yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.