Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zaharova: Guterres ‘Bir Avuç’ İfadesini Batılı Ülkelere Kullansın

Rus Sözcü Zaharova, BM Genel Sekreteri Guterres'in Rusya’nın Afrika ülkelerine yardım kararı hakkında söylediklerine cevap verdi. Detaylar haberde...
Zaharova: Guterres ‘Bir Avuç’ İfadesini Batılı Ülkelere Kullansın
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesi’nde bazı Afrika ülkelerine ücretsiz tahıl sevkiyatı gerçekleştireceklerini ve Afrika ile iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini söylemişti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Rusya’nın Afrika’ya yönelik sözlerini eleştirdi. Guterres’in açıklamalarına Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan cevap gecikmedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, Rusya’nın Afrika ülkelerine yardım kararı hakkında konuşarak “bir avuç dolusu bağışla dramatik etkinin değişmeyeceğini” söyledi.

Rus Sözcü Zaharova ise bu sözlere karşılık Guterres’e kamera karşısına geçmeden ve bu tür açıklamalar yapmadan önce bu ülkelere bu hususta ne düşündüğünü sormasını önerdi.

“Guterres ‘Bir Avuç’ İfadesini Batılı Ülkelere Kullansın”

Zaharova, bir ülkenin başka bir ülke veya diğer ülkelerle ilgili münhasıran bedelsiz olarak açık yüreklilikle ve iyi niyetle gerçekleştirdiği insani eylemler söz konusu olduğunda ifadelerde daha dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Guterres’in ‘bir avuç’ ifadesini, Batılı ülkelere kullanması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gayrimeşru yaptırımlar uygulayan devletlere karşı BM Sekreterliği’nin işlev görmesi gerektiğini bildirdi. Gıda güvenliğini tehdit eden şeylerin Batılı ülkelerin toplu eylemleriyle bağlantılı olduğunu kaydetti.

Bu gelişmelerin öncesinde Putin, Rusya-Afrika Zirvesi’nin genel kurulunda yaptığı konuşmada, Afrika’nın yeni bir güç merkezi haline geldiğini söylemişti.

Putin açıklamalarında Afrika’nın siyasi ve ekonomik rolünün katlanarak büyüdüğünü ve tüm ülkelerin bunu hesaba katmak zorunda kalacağını ifade etmişti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.