Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Ülkelere Seslendi: Afrika Yeni Bir Güç Merkezi Haline Geliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Afrika Zirvesi'nde Afrika'nın yeni bir güç merkezi haline geldiğini fade etti. Detaylar...
Putin Ülkelere Seslendi: Afrika Yeni Bir Güç Merkezi Haline Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü Rusya-Afrika Zirvesi’nin genel kurulunda yaptığı konuşmada, Afrika’nın yeni bir güç merkezi haline geldiğine değindi. Afrika’nın siyasi ve ekonomik rolünün katlanarak büyüdüğünü ve tüm ülkelerin bunu hesaba katmak zorunda kalacağını ifade etti.

Konuşmasında, “Afrika kıtasının yeni bir güç merkezi haline geldiğine tanık oluyoruz. Siyasi ve ekonomik rolü katlanarak artıyor ve herkes bu nesnel gerçeği hesaba katmak zorunda kalacak” ifadelerini kullandı.

Putin, kıtanın artan rolünün bir göstergesi olarak Ukrayna’daki Afrika barış girişimine işaret etti.

Rus lider, “Daha önce herhangi bir arabuluculuk misyonu, sözde gelişmiş demokrasilerin münhasır tekelinde olduğu için bu durum çok şey ifade ediyor” ifadesini kullandı.

40’tan Fazla Afrika Ülkesiyle Askeri-Teknik İş Birliği Anlaşması

Vladimir Putin, ayrıca Rusya’nın 40’tan fazla Afrika ülkesiyle askeri-teknik işbirliği anlaşmaları imzaladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Konuya dair açıklamasında, “Afrika ülkelerinin savunma potansiyelini güçlendirmek için askeri ve teknik ortaklıklar geliştiriyoruz. Rusya, 40’tan fazla Afrika ülkesiyle askeri-teknik işbirliği anlaşmaları imzaladı” şeklinde konuştu.

Rusya’nın bu ülkelere çeşitli silah ve donanım sağladığını belirten Rus lider, teslimatların bir kısmının ücretsiz olarak yapıldığı ve bu ülkelerin güvenlik ve egemenliğini güçlendirmeyi amaçladığı bilgisini verdi.

Afrika ülkelerinin temsilcilerinin, Rusya tarafından düzenlenen askeri-teknik forumlara ve tatbikatlara aktif olarak katıldıklarını ve bu sırada gelişmiş Rus silahlarını ve operasyonlarını tanıdıklarını söyledi.

Rusya, Afrika’daki Diplomatik Varlığını Artırmayı Planlıyor

Putin, Rusya’nın Afrika ülkelerindeki diplomatik varlığını artırmayı planladığından da bahsetti.

“Rusya’nın Afrika’ya olan ilgisi istikrarlı bir şekilde artıyor, bu da kıtadaki diplomatik varlığımızı artırma planlarımıza yansıyor” diyen Putin, Rusya’nın, yurt dışında yeni Rus elçiliklerini restore etmeye veya açmaya, ayrıca şu anda faaliyette olan bazı büyükelçiliklerdeki personeli artırmaya hazır olduğunu ifade etti.

İkinci Rusya-Afrika Zirvesi, 27-28 Temmuz tarihlerinde St. Petersburg’daki Expoforum’da gerçekleştiriliyor. 2019’daki ilk zirveye benzer şekilde, etkinlik “Barış, Güvenlik ve Kalkınma” başlığı altında düzenleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.