Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 25’lik Kira Sınırı Aşılabilir mi? Bakan Tunç Açıkladı

Arabuluculuk düzenlemesinin detaylarını anlatan Adalet Bakanı Tunç, yüzde 25'lik kira sınırı hakkında önemli açıklamada bulundu. İşte sürecin işleyişi...
Yüzde 25’lik Kira Sınırı Aşılabilir mi? Bakan Tunç Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Konut sektöründeki fahiş fiyatlar kiracılar ile ev sahiplerini karşı karşıya getirdi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Temmuz’da, Eylül ayından itibaren kira davalarında zorunlu arabuluculuk döneminin başlayacağını duyurmuştu. Bakan Yılmaz, söz konusu sürecin detaylarını anlattı.

NTV’ye konuşan Bakan Tunç, arabuluculuk düzenlemesinin yalnızca mal sahipleri ile kiracılar arasındaki anlaşmazlıkları kapsamadığını söyledi. Düzenlemenin araba, tarla, eşya, hatta kiralık gelinlik gibi anlaşmazlıklarında da arabuluculuğu zorunlu hale getirdiğini kaydetti.

Ayrıca kat mülkiyetinden, komşuluk hukukundan doğan davalar ve ortaklığın giderilmesi davalarının da zorunlu arabuluculuk kapsamında olacağını belirtti.

Bakan Tunç, 10 yılda 4 milyon 620 bin dosyanın arabuluculuk önüne geldiğini, 4 milyon 620 bin dosyanın 3 milyon küsurunun anlaşmaya sonuçlandığın bildirdi.

“Taraflar Anlaşırsa Yüzde 25’lik Kira Sınırı Aşılabilir”

Sürecin detaylarını anlatan Tunç, arabuluculuğa gitmek isteyen vatandaşın ilk önce adliyelerdeki arabuluculuk merkezlerinden başvuru yapacağını sorasında arabulucu atandığını ve tarafların toplantıya çağırıldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Tunç, tarafların arabulucuda yüzde 25 sınırını da konuşabileceklerini belirterek “Kira miktarını da konuşabilirler, iki taraf istedikten sonra yüzde 25 sınırı aşılabilir. Neticede bu iki tarafın rızasına bağlı olan bir şey. Ev sahibi kiracısına yüzde 25’in üzerinde bir kira artışını dikte edemez.” dedi.

İki tarafın uzlaşması halinde konunun mahkemeye intikal etmeden çözüleceğini belirtti. Anlaşmanın sağlanamaması durumunda yargı yolunun açık olduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın