Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Üretim Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Şartı Getirildi

Tarımsal üretim sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar hakkında açılacak davalarda, dava açmadan önce arabulucuya başvurulması zorunlu olacak.
Tarımsal Üretim Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Şartı Getirildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde birçok alanda yaşanan uyuşmazlıkların ve sorunların çözümünde sıkıntı yaşanmasının ardından, arabuluculuk devri resmen başlıyor. Ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan uyuşmazlıklarda, dava açılması halinde zorunlu arabuluculuk şartı getirilirken, bu karar tarımsal alan için de geçerli olacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Tarımsal Üretim Sözleşmesinden Doğan Hukuk Uyuşmazlıklarına İlişkin Arabuluculuk Yönetmeliği yayımlandı.

Yönetmeliğin amacının tarımsal üretim sözleşmesinden doğan hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olduğu belirtildi.

Buna göre tarımsal üretim sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar hakkında açılacak davalarda, dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması dava şartı olacak.

Yapılan açıklamaya göre davacı, arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamadığına ilişkin son tutanağın aslını veya arabulucu tarafından onaylanmış bir örneğini dava dilekçesine eklemek zorunda olacak.

Tarimsal Uyusmazlik Arabuluculuk
Kaynak: Resmi Gazete

Bu zorunluluğa uyulmaması halinde mahkemece davacıya, son tutanağın bir haftalık kesin süre içinde mahkemeye sunulması gerektiği, aksi takdirde davanın usulden reddedileceği ihtarını içeren davetiye gönderilecek.

İhtarın gereğinin yerine getirilmemesi durumunda, dava dilekçesi karşı tarafa tebliğe çıkarılmaksızın davanın usulden reddine karar verilecek.

Dava dilekçesi içeriğinden açıkça arabulucuya başvurulmadan dava açıldığının anlaşılması halinde, herhangi bir usulü işlem yapılmadan ve duruşma yapılmaksızın dosya üzerinden davanın, dava şartı yokluğu sebebiyle usulden reddine karar verilecek.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından konuya dair açıklama yaptı. Tarımsal üretim sözleşmesinden doğan hukuk uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk döneminin 1 Eylül 2023 tarihi itibarıyla başladığını söyledi.

Arabulucuların, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren iki hafta içinde sonuçlandıracağını ve zorunlu hallerde en fazla bir hafta uzatılabileceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu